Zelená brána k lidské migraci

Dočasně "navlhčená" Sahara byla zelenou branou, která lidem z doby kamenné umožnila opustit Afriku a migrovat na jiné kontinenty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sahara na satelitním snímku

Sahara na satelitním snímku | Foto: NASA

Pro skupiny lidí, které migrovaly z východní Afriky do Evropy a na Blízký východ, musela vyprahlá Sahara představovat skoro nepřekonatelnou překážku. Vysvětlení, proč naše předky neuvěznila v Africe, teď zřejmě našli holandští výzkumníci, kteří studovali složení až 200 000 let starých mořských sedimentů ze západoafrického pobřeží, na které vítr zanáší velká množství písku ze Sahary. Spolu s pískem se do sedimentů na dně moře dostávaly také zbytky tkání a semena saharských rostlin, které vědcům pomohly určit, co v jakém období na Sahaře rostlo.

Výsledky studie ukazují, že ve třech obdobích - před 120 000 až 110 000 let, 50 000 až 45 000 let a 10 000 až 8 000 let - muselo dojít ke klimatickým změnám. Díky nim byla Sahara podstatně zelenější než dnes a rostlo na ní mnohem více stromů. Dvě nejstarší období souhlasí s načasováním migračních vln, během kterých lidé opouštěli východní Afriku a mířili na sever Afriky, do Evropy nebo na Blízký východ.

Poušť na západu Libye, součást Sahary | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Luca Galuzzi

Zdroj: New Scientist a Royal Netherlands Institute for Sea Research

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme