Zemřel přední znalec českých středověkých hradů, archeolog Tomáš Durdík

Ve věku 61 let dnes náhle zemřel významný český archeolog Tomáš Durdík. Zabýval se českou hradní architekturou a hmotnou kulturou vrcholného a pozdního středověku. V roce 2011 se stal prvním evropským archeologem, který obdržel za mimořádné úsilí mezinárodní cenu Europa Nostra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel přední český archeolog Tomáš Durdík | Zdroj: ČTK


Tomáš Durdík byl v oboru hradní architektury považován za znalce evropského významu. Od počátku 70. let pracoval v Archeologickém ústavu Akademie věd, vedl výzkumy českých hradů, například Křivoklátu, Jindřichova Hradce nebo Týřova, a zanechal po sobě řadu knih i stovky odborných článků.

„Nepřistupoval k tomu výzkumu jako typický archeolog, který pracuje především s tím, co nalezne ve vrstvách pod zemí. On se zajímal i o hradní architekturu, měl schopnost provádět stavebně-historické průzkumy, dokázal toto právě kombinovat s archeologií, takže jeho pohled byl komplexnější. A věnoval se tomu s velikým nasazením a s velkým zápalem,“ vysvětluje spolupracovník a dlouholetý přítel Tomáše Durdíka, architekt Petr Chotěbor z památkového odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník a přítel Tomáše Durdíka, architekt Petr Chotěbor z památkového odboru KPR, přiblížil význam zesnulého archeologa

Profesor Durdík reprezentoval český výzkum hradů na odborných zahraničních konferencích, neváhal ale přednášet ani pro zájemce z řad široké veřejnosti.

„Velice mnoho času a energie věnoval popularizaci a to nejen proto, aby zpřístupnil výsledky výzkumů, ale také proto, aby dosáhl jakési změny názoru na hradní památky. To ho trápilo, že byly často poškozovány z neznalosti, z nevědomosti,“ dodává Chotěbor.

Středověké hrady Durdíka lákaly už od dětství. „Na počátku to byl samozřejmě spíš romantický zájem o historii, hrady a hradní zříceniny, ten jsme měli společný, ale u Tomáše Durdíka se velice brzy tento zájem přeměnil ve vážný až vědecký zájem a on věděl velice brzo, jakému oboru se chce věnovat,“ vzpomíná Chotěbor.

Z Durdíkových knih by doporučil především Ilustrovanou encyklopedii českých hradů. Významný archeolog ale napsal také scénáře k televizním seriálům Hrady obývané i dobývané a Štíty království českého.

Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme