Zemřel špion, který překazil atentát na Stalina, Churchilla a Roosevelta

V Moskvě zemřel legendární sovětský špion Gevork Vartanian. Jako agent proslul už během druhé světové války, kdy se mu jako teprve devatenáctiletému zvědovi podařilo odkrýt a následně i zmařit nacistickou operaci Dlouhý skok, jejímž cílem byl atentát na tři mocné muže tehdejší doby – Stalina, Churchilla a Roosevelta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference v Teheránu 1943

Konference v Teheránu 1943 | Foto: Wikimedia Commons

Tajná operace měla proběhnout na podzim roku 1943 v průběhu teheránské konference, kde se představitelé „velké trojky“ radili, jak definitivně porazit nacistické Německo.

Vartanian žil od roku 1930 dlouhá léta v Íránu s rodinou svého otce. Ten působil v Rostově na Donu a na pokyn sovětských tajných služeb se přestěhoval zpět do Teheránu, protože byl íránským občanem. Jeho syn Gevork se tak stal „dědičným agentem“ a ke špionážní práci přistoupil už v roce 1940, kdy mu bylo 16 let.

Nejdřív vytvořil skupinu, kterou Ivan Agajans, další Armén působící jako sovětský rozvědčík v Íránu, nazval lehká kavalérie, protože jezdili na kolech. Vytipovávali agenty nepřátelské strany, údajně jich označili asi 400.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Gevorka Vartaniana popsal na Rádiu Česko Libor Dvořák

Akce Dlouhý skok byla německou špionáží připravována velmi důkladně. Nejdříve v okolí Teheránu přistála skupina šesti radistů, kteří připravovali půdu pro německé špionážní eso Otto Skorzenyho, který měl akci vykonat.

Zásluhou Gevorka Vartaniana a jeho party byli radisté odhaleni a k druhé fázi plánu vůbec nedošlo. Podle ruské Wikipedie to bylo ve spolupráce s britskou tajnou službou MI6, která na tom zřejmě měla velký podíl, protože patrně zařídila odposlechy.

V roce 1951 se Vartanian vrací do Jerevanu, kde spolu se svou ženou vystudoval vysokou školu cizích jazyků. Následně nastupují do činné služby a působí po celém světě. Údajně odhalili řadu tajných základen Severoatlantické aliance.

Jako teprve třetí agent dostal Gevork Vartanian titul Hrdina Sovětského svazu, jako zpravodajec působil u sovětských zpravodajských služeb až do roku 1992.

Martina Mašková, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme