Ženskou spiritualitou 13. století se zabývá odborná konference

Letošní rok uplynulo 800 let od narození Svaté Anežky České, šlechtičny a řeholnice, jejíž jméno zná snad každý. Anežka Česká však nebyla jedinou významnou ženou té doby. Právě ženskou spiritualitou ve 13. století se budou zabývat odborníci na třídenní konferenci ‚Svatá Anežka Česká a velké ženy její doby‘, která dnes začíná na Katolické teologické fakultě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatá Anežka česká

Svatá Anežka česká | Foto: Marián Vojtek

Mezi další velké ženy Anežčiny doby patří zejména její příbuzné. Jednou z nich je svatá Hedvika Slezská, která je patronkou Slezska. Dále je třeba zmínit Annu, která založila špitál křížovníků ve slezské Vratislavi. Významnou pak byla také teta svaté Anežky svatá Alžběta Durynská, věhlasná patronka špitálů.

Tyto ženy byly kněžny či královny. Vzájemně o sobě věděly a vzájemně se znaly. Setkávání bylo v té době komplikované, proto jejich styk byl velmi omezený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl prof. PhDr. Ing. Jan Royt z Ústavu dějin křesťanského umění. Informoval o poslání konference s názvem ‚Svatá Anežka Česká a velké ženy její doby‘

„Spiritualita v ženských klášterech je taková jaksi jiná tím, že jsou tam jiné prožívání vánočních svátků, kdy třeba řeholnice měly takové sošky těhotné Panny Marie, vyjímaly na Vánoce pak Jezulátko z břicha a dávaly ho do jeslí,“ popisuje odlišnou ženskou spiritualitu profesor Jan Royt z Ústavu dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty.

Jan Royt dodává, že ženská spiritualita je také intelektuální. Její představitelkou je zejména Hildegarda von Bingen. Z dalších významných žen 13. století je záhodno zmínit Annu Lehnickou nebo svatou Markétu Uherskou.

Minulý týden církev oznámila, že řád křížovníků objevil novou relikvii: ostatek svaté Anežky. Ta bude vidět na výstavě ‚Anežka Česká - princezna a řeholnice‘, která naváže na dnes začínající konferenci.

Relikviář s ostatkem sv. Anežky České | Foto: Adriana Krobová

„Relikvie má ten význam, že zpřítomňuje tedy toho světce věřícím. A má skutečně takový velký význam, protože jaksi ten světec je tady přítomen duchovně, ale i tedy tělesně,“ vysvětluje význam relikvií obecně Jan Royt.

Otázka autenticity není podle Royta zásadní: „Věřící se modlí nikoliv k té relikvii, ale k té světici, kterou ta relikvie zastupuje.“

Konference se zúčastní také zahraniční hosté z Polska a Německa, kde Anežka Česká patří k velmi uctívaným světicím. Zahraniční účastníci konference se zabývají její osobou zejména v kontextu významných žen svého regionu.

Tomáš Pavlíček, Marína Dvořáková, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme