Ženy australopitéků se toulaly

Před 2 miliony let muži zůstávali doma a ženy se vydávaly na toulky. Naznačují to zuby dvou druhů předchůdců člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australopitékové | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Walter Voigt

Zuby druhů Australopithecus africanus a Paranthropus robustus staré 1,8 až 2,2 milionu let pocházejí ze dvou známých jeskynních systémů v Jižní Africe. Mezinárodní tým vědců analyzoval v zubní sklovině izotopy prvku stroncia, který se vyskytuje v horninách a v půdě, odkud jej vstřebávají rostliny i živočichové. Složení izotopů stroncia v různých horninách se podstatně liší, což znamená, že podle výsledků izotopové analýzy skloviny se dá určit místo původu majitele zubu.

V případě australopitéků a paranthropů se ukázala zajímavá věc: více než 50 % ženských zubů nalezených v jeskyních pocházelo z jiných oblastí. Naproti ve skupině mužů bylo podle analýzy zubů jen 10 % zubů z jiných oblastí. Muži tedy v naprosté většině případů zemřeli ve stejné oblasti, v níž se narodili. Ženy se však po dosažení pohlavní dospělosti zřejmě vydávaly na toulky do vzdálenějších oblastí. V nich si našly partnera a novou tlupu, ve které strávily zbytek života. Podobný scénář dnes můžeme pozorovat v tlupách našich nejbližších příbuzných šimpanzů a bonobů.

Zdroj: Science Daily, Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme