Židé nebyli jen oběti holokaustu, ale i bojovníci, říká publicista Stanislav Motl

Zhruba šest milionů Židů zabili nacisté za druhé světové války, z toho asi milion ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Tento tábor osvobodila přesně před 70 lety Rudá armáda. Jak připomíná spisovatel a publicista Stanislav Motl, Židé však nebyli jen oběti holokaustu, ale řada z nich se nacistům také postavila, ať už jako příslušnící některé armády, nebo při vzpourách v koncentračních táborech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Motl

Stanislav Motl | Foto: Martin Kutil

Povedlo se podle vás dostatečně potrestat lidi, kteří zodpovídali za to, co se v Osvětimi dělo?

Já vám pro zajímavost řeknu pár čísel. V roce 1941 až 1945 pracovalo v táboře v Osvětimi a jeho pobočkách zhruba sedm až osm tisíc lidí – vojáci, dozorci, příslušníci gestapa, členové personálu a podobně. No a po válce bylo z těchto sedmi až osmi tisíc lidí odsouzeno slovy devatenáct osob a z toho pouze šest za vraždu.

A teprve zhruba dvacet roků po válce, v letech 1963 až 1965, se odehrál proces, který vešel do povědomí jako proces frankfurtský. Tam bylo obžalováno 22 mužů z Osvětimi a de facto nejdelší tresty tam byly dva, pouze doživotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Osvětimi a dalších nacistických „táborech smrti“ mluvil publicista Stanislav Motl

Kdy a proč se vlastně nacisté rozhodli, že si k vyhlazování Židů vyberou zrovna Osvětim?

Abych to upřesnil, nešlo zdaleka jenom o Osvětim neboli Auschwitz. V době německého nacionálního socialismu existovalo pět táborů smrti, dá se říct i ještě strašnějších než Osvětim. Kromě Osvětimi-Březinky to bylo Chelmno, Bełżec, Treblinka a Sobibor.

Většina těchto táborů byla postavená jako součást akce Reinhard a cílem této akce, která byla pojmenována po Reinhardu Heydrichovi, bylo kompletně vyhlazení Židů žijících v takzvaném polském Generálním governmentu. Ovšem kromě polských Židů, jak my víme, byli v těchto táborech vražděni Židé z Československa, Sovětského svazu, Německa, Rakouska, Jugoslávie, Holandska, Francie a tak dále.

Osvětim byla na území Polska, bylo tu dobré železniční spojení a ti Židé byli sváženi z východu, zejména také ze Sovětského svazu. Šlo o to, aby ty tábory smrti byly takzvaně dobře spádově umístěny, aby to vyhlazování, jak nacisté sami říkávali, bylo co nejrychlejší a nejefektivnější. No a do tohoto požadavku, řekl bych geografického, právě zapadala Osvětim.

O osvětimský památník je zájem. Ročně ho navštíví na 1,5 milionu lidí

Číst článek

Vězně v koncentračních táborech líčí historie zpravidla jako bezbranné oběti. Ale trochu se zapomíná, že na řadě míst se strhly proti násilí a tyranii nejrůznější vzpoury. Které jsou řekněme nejpamátnější a jaké byly úspěšné?

Samozřejmě to, co jste říkal, je dost závažné. Je to skutečně trošku dáno prací médií – to je, jak se říká, slovo do našich řad – že se většinou ukazuje holocaust, selekce, plynové komory, což všecko byla samozřejmě pravda, ale je třeba říci, že Židé zdaleka nebyli pouhými oběťmi holokaustu, Židé byli bojovníci.

Málokdo ví, že třeba v naší východní armádě, která už 8. března 1943 zasáhla do bojů u Sokolova, bylo zhruba 50 procent Židů a v první rotě nadporučíka Otakara Jaroše, která prošla nejprudšími boji, bylo 70 procent Židů a mnoho lidí, které jsem třeba i osobně poznal, mi o tom vypravovalo.

Třeba v naší západní jednotce bylo 40 procent Židů a mnoho židovských lidí působilo v odboji, domácím i zahraničním, a jak jste říkal, byly i vzpoury a úspěšné.

Já sám jsem třeba minulý týden ve svém pořadu Stopy, fakta, tajemství dělal dokument na téma vzpora v Sobiboru, kde vězni, byli to Židé samozřejmě, kteří byli vedeni zajatci Rudé armády, vyvolali vzpouru, doslova pozabíjeli ty strážné a utekli. A takových případů je více – já nevím třeba Treblinka a tak dále, jsou to desítky takových příběhů a mně je někdy líto, že se u nás o nich moc nemluví.

Polsko, Osvětim. Památník na místě nacistického vyhlazovacího tábora | Foto: Vít Pohanka

Jiří Chum, Eva Rajlichová, Radiožurnál, kov, Vladimír Křivka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme