Židé slaví Purim. Nejveselejší svátek roku, který připomíná záchranu národa

Večer začíná oslava židovského svátku Purim. Patří k nejveselejším židovským svátkům. Připomíná záchranu Židů v Perské říši.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovský svátek Purim - nákupy

Židovský svátek Purim - nákupy | Foto: Břetislav Tureček

Příběh Purim je popsán v biblické knize Ester. „Odehrává se na dvoře perského krále Achašvera, který je historicky spjat s Xerxem I. Je to příběh o zázračném vysvobození židovského národa z hrozby vyhlazení. Velice zlovolnou postavou příběhu je královský rádce Haman, který intrikou dosáhne souhlasu krále, aby židé byli vyhlazeni,“ připomíná ředitel pražského Židovského muzea Leo Pavlát.

Židovská dívka Ester, která se stala královnou, ovšem vyhlazení podle příběhu dokáže se svým bohabojným strýcem Mordechajem zabránit. „Na připomínku této události se slaví svátek Purim. Slovo Purim je od slova pur, tedy los. Haman totiž házel kostky, aby našel správný den, kdy chtěl uskutečnit svůj zlý plán,“ vysvětluje Pavlát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel pražského Židovského muzea Leo Pavlát ve Světě o osmé

S Purimem jsou spojeny čtyři povinnosti: přečíst si dvakrát svitek knihy Ester, uspořádat hostinu, při které nesmí chybět víno, poslat jednomu člověku aspoň dvě porce jídla a pití a dát dva dary alespoň dvěma chudým. Na svátek se připravují i zvláštní jídla – například Hamanovy uši, což jsou trojhranné koláčky s povidlovou, makovou nebo datlovou náplní.

Helena Berková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme