Zlatá bula sicilská by přežila i atomový výbuch

Protiatomový bunkr slouží nejen k ochraně obyvatel, ale také vzácných památek. Mezi ně patří i Zlatá bula sicilská, které je právě dnes přesně 800 let. Sicilský král Fridrich II. ji totiž vydal 26. září 1212 a dodnes se zachovala i díky mimořádné péči a přísné ochraně. Uschována je v trezoru Národního archivu v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá bula

Zlatá bula | Foto: Robert Mikoláš

Menší prošedivělý muž postupně zasouvá celkem tři klíče do zámků pancéřových dveří ukrytých za dřevěnými šoupačkami.

Vcházíme do místnosti se studovnou a Denko Čumlivski mačká sérii bezpečnostních kódů. Archiv je přísně střežen a ke klíčům mají přístup pouze čtyři lidé. Nad hlavami hučí klimatizace a před námi ještě troje dveře:

„Tady je strojovna. Celý ten trezor je napojen přes velín do hlavní budovy Národního archivu,“ říká Denko Čumlivski.

Nakonec se klíčník ocitá před posledními, čtvrtými pancéřovými dveřmi, které ukrývají písemnou část českého národního pokladu. „Pomalu otevíráme . Před námi se otevře prostor o velikosti školní třídy,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o Zlaté bule sicilské v pořadu Zblízka na Radiožurnálu

Vstoupím dovnitř a okamžitě mne zachvátí těžko popsatelné pocity, atmosféru dotváří i vzduch prosycený zvláštní vůní linoucí se ze stovek všudypřítomných pergamenů. Nás ale v tuto chvíli zajímá jen jediný. Hledíme na dokument s datem 26. září 1212. Vydán byl tedy přesně před 800 lety, a to v Basileji.

„Fridrich, z Boží milosti vyvolený císař římský, vždy rozmnožitel říše, král sicilský.“ Těmito slovy začíná listina, která tehdejšímu českému vládci, Přemyslu Otakaru I., potvrzovala dědičný královský titul, územní celistvost českého státu a další privilegia. Vše stvrzeno malou pečetí, která Bule dala jméno. Celá ze zlata ovšem není.

Svět ji nezná, pro nás je nejpopulárnější historickou listinou – Zlatá bula sicilská

Číst článek

„Je to slitina zlata a stříbra, které se v antice říkalo elektro. Z jedné strany je tedy panovník majestátu a intitulace Fridrichova z druhé strany – takový jako hrad symbolizující království obojí Sicílie a je tam popis ‚Kristus zvítězí, Kristus kraluje, Kristus vládne‘.“

A protože Fridrich II. ještě nebyl korunován římským císařem, zdobí listinu „jen“ jeho pečeť sicilského krále. I po těch osmi stech letech působí dojmem, že byla vyražená včera.

„Sundává se takzvaná patina, což je špína, která se tma naskládala po staletí, neboť je vůči tomu včelímu vosku jaksi agresivní. Samozřejmě, že se dokumentuje stav před a stav po – fotograficky,“ vysvětluje Čumlivski, který se pohybuje v moři listin jako ten nejzkušenější námořník.

Trezor, v němž je Zlatá bula sicilská | Foto: Robert Mikoláš

Však je důvěrně zná už přes 30 let. Byl i při vybudování nového bunkru s nejpřísnějšími bezpečnostními parametry. Český korunní archiv je podle Denka Čumlivského dokonce chráněný lépe než ten vatikánský a vydrží i atomový výbuch.

„Je to v podstatě železobetonový bunkr s mnoha izolačními vrstvami, který je plně oddělen od vnějšího prostoru, takže nemá spojení s klimatem venku a je dimenzován tak, aby třeba při pádu budovy neutrpěl žádné poškození. Při zániku klimatizace je trezor sám schopný udržet mikroklima, které by ještě vyhovovalo těm listinám.“

Archivář ukazuje mramorové obložení schopné absorbovat i siřičitany. Samotné listiny jsou pak zavěšené ve speciálních fóliích, které zabraňují i pronikání ultrafialového záření. Důležitá je i stálá teplota, 15 stupňů Celsia a 55procentní vlhkost.

Vzácné památky tak prostory chráněného bunkru opouští jen zcela výjimečně, jako právě nyní.
„To je přísně omezeno. Rozhoduje o tom ministr vnitra. Ten fond je uzavřený a celý korunní archiv i nejnovější doplňky jsou umístěny na internetu,“ dodává Denko Čumlivski a zavírá za námi pancéřové dveře.

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme