Zlatá bula sicilská se při příležitosti 800. výročí vzniku představí veřejnosti

Zlatá bula sicilská je jednou z nejznámější historických listin českých dějin. Příští měsíc oslaví osm set let od svého vzniku a pražský Národní archiv ji ukáže široké veřejnosti. Zatím je originál pergamenu přísně střežen za pancéřovými dveřmi. Od nich mají klíče jen čtyři lidé v zemi. Radiožurnál měl ale možnost nahlédnout přímo do trezoru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá bula sicilská.

Zlatá bula sicilská. | Foto: Filip Jandourek

„Stojíme před novým trezorem, který chová národní kulturní památku archivní fond Archiv České koruny,“ vysvětluje archivář Denko Čumlivski a otevírá jeden zámek za druhým.

Mříže, pancéřové dveře a za nimi bílé úzké chodby. Ty se klikatí do podzemního trezoru Národního archivu, kde je ukryt poklad českých králů a starého českého státu. Po korunovačních klenotech ve svatovítské katedrále je tohle místo druhé nejpřísněji střežené.

Před posledními dveřmi si nazouváme ochranné gumové boty. Kryt, ve kterém se udržuje teplota patnáct stupňů Celsia se otevírá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové z archivu, kde je uložena Zlatá bula sicilská

„Před námi se otevřel prostor o velikosti školní třídy obložený mramorem, který váže siřičitany a přispívá k udržení mikroklimatu. Je to vlastně železobetonový bunkr, po obou stranách visí konstrukce Archivu České koruny. Listinný soubor je vytvářený po staletí tak, jak přicházely českému králi a českým stavům,“ říká Čumlivski.

Úzkou uličku lemují vysoké stojany, na kterých je ve speciálních průhledných pouzdrech zavěšeno asi dva a půl tisíce originálů vzácných listin s pečetěmi. Nejstarší je z roku 1158. Tou druhou je pak jedna z nejznámějších listin z roku 1212 Zlatá bula sicilská. Visí na stojanu v zadní části, hned na kraji.

„Je zde velká iniciála – Fridrich, z boží milosti designovaný římský císař, sicilský král, vydává tuto listinu pro českého krále Přemysla Otakara I. Fridrich II. potvrzuje Přemyslu české království, jeho dědicům ho uděluje bez jakýchkoliv nároků a poplatků,“ popisuje správce trezoru.

Tím si české království v nelehké době raného středověku upevňuje pozici v rámci tehdejší Svaté říše římské.

„Toho 26. září 1212 Fridrich II. v Basileji nevydal jen tuto listinu, ale další dvě, dalo by se říci Zlaté buly sicilském, které zde také jsou. Jsou opatřeny stejnou pečetí, tedy zlatou bulou. V té první daroval Přemyslu Otakarovi hrady buď do přímého vlastnictví, nebo jako léno. Třetí listina byla určena mladšímu bratrovi Přemysla Vladislavovi Jindřichovi,“ uvádí archivář Čumlivski.

V trezoru Archivu České koruny jsou ukryty i další významné pergameny, které byly po staletí součástí královského pokladu.

„Velká část listin pochází z doby Karla IV. jsou to například listiny, které zajišťovaly celistvost českého státu, to jest zemí České koruny, svatební smlouvy královských dětí, ale také mezinárodní smlouvy se sousedy, s francouzským králem. Je tady také například listina anglického krále Richarda II., pověřovací listina poselstva, které přišlo do Prahy začátkem 80. 14. století, aby dohodlo sňatek sestry Václava IV. královny Anny,“ dodává archivář.

Od trezoru starých listin mají klíče jen čtyři lidé v Česku. Prohlédnout si originály tak může jen málokdo. Osm set let Zlaté buly sicilské je ale tak významné výročí, že Národní archiv v Praze ukáže vzácnou listinu veřejnosti už na konci září.

Petra Benešová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme