Zlaté bule sicilské je 800 let. K vidění bude v Národním archivu

Z trezoru do výstavní síně se dnes ráno přestěhovaly vzácné dokumenty Zlaté buly sicilské. Soubor tří listin a jeden dokument Karla IV. převezli brzy dopoledne do Národního archivu na pražském Chodovci ozbrojení policisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převoz Zlaté buly sicilské z místa jejich trvalého uložení do výstavních prostor Národního archivu na Chodovci

Převoz Zlaté buly sicilské z místa jejich trvalého uložení do výstavních prostor Národního archivu na Chodovci | Foto: Filip Jandourek

Podle ředitelky Národního archivu Evy Drašarové budou mít listiny v sále stejné klimatické i bezpečnostní podmínky, jaké mají v trezoru:

„Sál je konstruován tak, aby nedošlo k nějaké změně teplotní ani klimatické. Převoz by měl být takový, aby listiny utrpěly teplotním šokem co nejméně. Sál skýtá veškeré bezpečnostní záruky i klimatické. Tak jako trezor.“

Listiny jsou uloženy při 15stupňové teplotě a 50procentní vlhkosti. Vystaveny budou od čtvrtka do neděle u příležitosti 800. výročí jejich vydání.

„Návštěvníci se mohou těšit na Zlatou bulu sicilskou - nejhlavnější a nejdůležitější státoprávní dokument, kterým získal český král dědičný královský titul. Samozřejmě i další významná potvrzení od Fridricha II. Ve stejnou dobu a na stejném místě vydal Fridrich II. další dvě listiny, které měly na starost hmotná opatření,“ říká Drašarová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vystavení vzácných listin mluvila ve Světě o deváté Rádia Česko ředitelka Národního archivu Eva Drašarová

Český král dostal statky na západ od českého království.

„Český král a jeho bratr - moravský markrabě Vladislav Jindřich - dostali pověstné ‚Mocran en Mocran‘, což je cosi, o co se hádají historici asi 200 let, co to vlastně bylo. Samozřejmě pánové nikdy majetkové potřeby nenárokovali, takže kvůli tomu jsme se dodnes nedozvěděli, co to ‚Mocran en Mocran‘ je,“ vysvětluje Drašarová a dodává:

„Bude tam i listina Karla IV., protože v roce 1348 Karel IV. potvrdil zhruba asi 17 priviliegií, kterými nově upravil vztah Koruny české směrem k říši. A potvrzoval i Zlatou bulu sicilskou, upravil si ji tak, aby vyhovovala jeho státnické koncepci.“

Zlatá bula sicilská je od svého vzniku součástí archivu českých králů a starého českého státu, zvaného „Archiv České koruny“, který je národní kulturní památkou České republiky a je uložen v Národním archivu v Praze.

Milan Kopp, Ondřej Černý, Květa Moravcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme