Zlínský archiv ukrýval negativy od Jana Lukase považované za ztracené

Unikátní snímky ze života v baťovském Zlíně objevili pracovníci Státního okresního archivu Klečůvka. Fotografie pořídil ve třicátých letech minulého století později uznávaný dokumentarista Jan Lukas. Z několika set tisíc jeho negativů se po emigraci do USA zachoval jen zlomek. Proto je nález pro historiky velmi vzácný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lukas zaznamenal rozvoj Zlína

Jan Lukas zaznamenal rozvoj Zlína | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Objev je výjimečný především v celkovém kontextu díla fotografa Jana Lukase, který začal svou tvorbu velmi mladý,“ vysvětluje ředitel archivu David Valúšek.

„Byl najat jako kameraman pro Filmové ateliéry, ale při filmové tvorbě neodkládal svůj fotoaparát, čehož si představitelé formy Baťa velmi brzy povšimli, protože jeho fotografie byly výjimečné především schopností zachytit rychlost vývoje Zlína, tu energii mladého města. Mají skutečně takový ten reportážní náboj.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S ředitelem archivu Davidem Valúškem mluvil reportér Roman Verner

Ve Státním okresním archivu Klečůvka se teď podle Valúška nachází zhruba padesát tisíc záběrů z baťovského období. Snímky byly seřazeny podle věcných hledisek, dány do speciálně vyrobených obálek a základním způsobem bylo popsáno, o co na nich jde.

„Tím, že jsou rozděleny do těch věcných skupin, tak se i ty Lukasovy snímky dostaly do různých částí v rámci fotoarchivu. Byly v různých obálkách na různých místech, protože Jan Lukas na svých fotografiích zachycoval nejrůznější události, portréty osob a podobně,“ popisuje ředitel archivu, proč se na Lukášovy negativy přišlo až po takové době.

Krabice s unikátními negativy Jana Lukase | Foto: Roman Verner

Archiv přitom může skrývat i další Lukášovy negativy.

„Asi nemůžeme říci, že by to byl definitivní počet. Nám se podařilo identifikovat ty snímky, které byly Lukasovi přímo připsány. Abychom získali ještě větší jistotu, že skutečně můžeme považovat tyto snímky za skutečné dílo Jana Lukase, přuzvali jsme ke spolupráci pana profesora Pavla Diase, s kterým jsme prošli celý konvolut, který jsme objevili a on nám pomáhal s identifikací,“ zmiňuje spolupráci se známým fotografem David Valúšek.

Ředitel archivu David Valůšek se snímky Jana Lukase | Foto: Roman Verner

Doposud neviděné snímky autora, který se později proslavil svými fotografickými deníky z války či amerických měst, naleznete ve zdejším evangelickém kostele až do konce září.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme