"Altruističtí" šimpanzi se starají o sirotky

V tlupách šimpanzů nejsou adopce osiřelých mláďat ničím výjimečným. Je to ale důkaz šimpanzího altruismu?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malí šimpanzi při hře, Kongo-Brazzaville

Malí šimpanzi při hře, Kongo-Brazzaville | Foto: Brownswood Recordings

Když Viktorova matka zahynula, ujala se šimpanzího mláděte Fredy a starala o malého sirotka ve dne i v noci. Takové altruistické chování bychom čekali od našeho vlastního druhu, ale protagonisty naší dojímavé historky jsou šimpanzi. Altruismus je definován jako spontánní pomoc bez očekávání nějaké odměny a šimpanzi chovaní v zajetí už takové chování předváděli. V experimentu z roku 2007 měli šimpanzi výhled na lákavé ovoce, ke kterému se nemohli dostat. Mohli ale odemknout dveře druhému šimpanzovi, který si pak na ovoci pochutnal. Testovaní šimpanzi z toho neměli nic, ale v téměř 80 % případů se rozhodli nezištně pomoct svému kolegovi.

Vědci ale nemohli vyloučit, že chování testovaných šimpanzů bylo ovlivněno umělým prostředím a kontaktem s lidmi. Na konečný verdikt v otázce, jestli šimpanzi jsou či nejsou altruisticky založení, to proto nestačilo. Primatologové z Planckova institutu ale hledali důkazy u šimpanzů z Národního parku Tai na Pobřeží slonoviny. Během 27 let zaznamenali 18 různých případů, kdy dospělí šimpanzi adoptovali osiřelá mláďata a starali se o ně po dobu několika měsíců až 5 let. Deset z těchto náhradních rodičů byli samci, kteří se normálně nestarají ani o svá vlastní mláďata. Biologickým otcem sirotka byl samec jen v jednom z pozorovaných případů.

Mládě šimpanze | Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Autoři studie toto chování považují za čistý důkaz altruismu. Jiní odborníci jsou trochu na pochybách: tvrdí, že 18 pozorování za 27 let není příliš silným důkazem a navíc není jisté, že jde o skutečnou nezištnost. Odměnou za náhradní rodičovskou péči totiž může být například péče o srst nebo spojenectví sirotků v tahanicích o lepší postavení uvnitř tlupy. V některých případech navíc mezi sirotkem a adoptivním rodičem existoval vzdálený příbuzenský vztah, takže vyloučena není ani "záměna" s vlastním potomkem.

Zdroj: Science, PLoS One

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme