Čápi obsadili používaný komín, ornitologové je přemístili do nového hnízda
Čapí pár v Postoupkách u Kroměříže si pro své hnízdo vybral komín kotelny v areálu tamějšího Agrodružstva. V kotelně nemohli topit, a tak ornitologové z Valašského Meziříčí vyrobili nové hnízdo a do něj přestěhovali tři malá čápata.
Čápy od stavby hnízda nic neodradí a jeho odstranění mimo sezónu by jim nezabránilo v návratu na staré místo. Ornitologové museli vyrobit kovovou konstrukci, vyplést ji větvemi a slámou a umístit ji na nepoužívaný komín asi padesát metrů od původního hnízda.
„Hlavní problém je v tom, že kabinka té plošiny je poměrně malá vzhledem k rozměrům hnízda, takže to bylo velmi stísněné a samozřejmě manipulace 10 metrů nad zemí je náročnější než na zemi. Ale podařilo se, a to je hlavní,“ popisuje manévry ornitolog Miroslav Dvorský.
V druhé vysokozdvižné plošině vzápětí stoupá k hnízdu s mláďaty. To už je snazší část operace.
„Nebudeme už instalovat žádné hnízdo. Jde jen o to, vzít mláďata, sundat je z hnízda, okroužkovat a potom je plošinou přemístíme na druhé hnízdo. To staré zrušíme, aby do něj ptáci příště nelétali a komín byl volný a mohli v něm topit,“ vysvětluje ornitolog.
Ochránci přírody z Valašského Meziříčí už mají za sebou víc než 60 podobných transferů, kdy čápi způsobili člověku problém.
Buď si hnízdo postavili na provozovaném komíně, kde lidé nemohli topit, nebo ho umístili na dráty elektrického vedení, kde pak docházelo k problémům v rozvodné síti.
Výměna hnízd musí proběhnout právě v době hnízdění, protože čápi budou mláďata delší dobu vychovávat v novém hnízdě.
„Čápi budou na hnízdo více zvyklí. Později už by byla mláďata dost velká, byl by to pro ně větší stres, mohla by z hnízda i spadnout,“ říká Miroslav Dvorský.
Čapí rodiče najdou mláďata na novém hnízdě a příští rok už by bez problémů měli obsadit bezpečnější místo.