„Limonádová fyzika“ australských žab

Orosit se jako sklenice vychlazené limonády. To je trik, díky kterému žába rosnice přežívá suché období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stromová žába rosnice siná (Litoria caerulea) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Stromová žába rosnice siná (Litoria caerulea) obývá tropické oblasti severní Austrálie. Na rozdíl od mnoha jiných druhů zůstává aktivní i během chladného a suchého období, kdy nemá k dispozici žádné zdroje vody. Stejně jako jiní obojživelníci však přijímá vodu pokožkou, která je porézní a snadno vysychá. Australským biologům z Univerzity Charlese Darwina proto bylo jasné, že žába má nějaký rafinovaný trik, kterým během období sucha získává vodu.

Jejich výzkum dokázal, že tím trikem je nám všem dobře známý jev. Pokud v horku postavíme na stůl láhev limonády vytaženou z ledničky, orosí se. A to samé se stane i s pokožkou žáby, která se v noci „vychladí“ venku a pak skočí do doupěte v dutině stromu. Během chladných nocí je v doupěti o 10 stupňů Celsia tepleji než venku a relativní vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 90 a 100 %. Vodní pára na studeném žabím těle rychle zkondenzuje a její kapičky může rosnice nasát dovnitř těla.

Zdroj: American Naturalist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme