"Prababička" Velkého bariérového útesu

Některé korály z australské Velké bariéry zřejmě mají svůj původ v mnohem starším útesu, který zahubil vzestup hladiny moře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes | Foto: NASA, public domain

Velký bariérový útes, který se táhne podél pobřeží severovýchodní Austrálie, se jako největší korálový útes světa těší značné pozornosti vědců, ochranářů i potápěčů. Asi 600 metrů od něj však leží dosud neznámý, mnohem méně nápadný a mnohem starší útes. První známky jeho existence vypluly na povrch v roce 2007, kdy seismický a sonarový průzkum odhalil staré hřebeny a laguny na dně moře. V letošním roce existenci útesu potvrdili vědci, kteří ze tří různých vrtů získali vzorky fosilních korálů. Předběžné výsledky datování naznačují, že korály jsou staré až 169 000 let.

Prastarý útes vědci označují za „prababičku“ Velkého bariérového útesu a jeho objev považují za velmi významný. Dlouho převládalo mínění, že Velká bariéra, jejíž živá část je stará asi 20 000 let, „sedí“ na zbytcích staršího, mrtvého útesu. 110 metrů pod živými korály se však nachází už jenom skála. Vědci proto mají jiný scénář vývoje. Korály ke svému životu nutně potřebují světlo. Na konci doby ledové se hladina vody zvýšila a pravěký korálový útes začal odumírat. Některé larvy emigrovaly do nedalekých mělčích vod a daly vzniknout modernějšímu korálovému útesu.

Zdroj: New Scientist, Integrated Ocean Drilling Program

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme