Africká plemena dobytka nebezpečně ubývají

„Zastaralá“ původní plemena afrického dobytka nahrazují importovaná plemena. Experti bijí na poplach – vyhynutí původních plemen může citelně ohrozit potravinové zdroje v mnoha zemích Afriky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrické krávy nguni | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, justinjerez

Dobytek je zdrojem obživy asi pro 70 % lidí z venkovských oblastí Afriky. Původní plemena krav, koz, ovcí i prasat jsou odolná vůči drsnému klimatu i nemocem a bez problémů spolu s lidmi prožila celá milénia. V současnosti se ale ocitla pod tlakem, který už některá plemena neustála a jiná balancují na hraně vyhynutí. Hlavní příčinou je degradace krajiny a masivní import pro Afričany „exotických“ plemen z Evropy, Asie a Ameriky. Jejich křížení s původním africkým dobytkem snižuje odolnost vůči klimatu i nemocem, především těm, které způsobují parazité trypanosomy a přenáší bodavý hmyz.

Experti z International Livestock Research Institute (ILRI) ale varují, že rizikové je může být i křížení původních afrických plemen, které se v krátkodobém horizontu zdá být výhodné. Například plemena z vlhkých oblastí, jako je jižní Mali, jsou vůči onemocnění trypanosomou odolná. Lidé je začali křížit s dobytkem ze suchých zemí Sahelu, který odolný není. Kříženci sice dávají více masa a mléka, ale jejich odolnost se snižuje, což může vést z těžkým ztrátám. Už teď trypanosomy každý rok zahubí něco mezi 3 a 7 miliony kusů dobytka ročně a zemědělcům tak způsobují ztráty v miliardách dolarů.

Africká plemena navíc mají i mnohé další vlastnosti, které stojí za to uchovat do budoucna. Příkladem může být skot plemene kuri, který se chová v Čadu a Nigérii. Tyto krávy umí výborně plavat, což jim umožňuje snadno překonat delší vzdálenosti mezi pastvinami v krajině plné jezer.

Zdroj: 5th African Agriculture Science Week

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme