Africká plemena dobytka nebezpečně ubývají

„Zastaralá“ původní plemena afrického dobytka nahrazují importovaná plemena. Experti bijí na poplach – vyhynutí původních plemen může citelně ohrozit potravinové zdroje v mnoha zemích Afriky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafrické krávy nguni

Jihoafrické krávy nguni | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, justinjerez

Dobytek je zdrojem obživy asi pro 70 % lidí z venkovských oblastí Afriky. Původní plemena krav, koz, ovcí i prasat jsou odolná vůči drsnému klimatu i nemocem a bez problémů spolu s lidmi prožila celá milénia. V současnosti se ale ocitla pod tlakem, který už některá plemena neustála a jiná balancují na hraně vyhynutí. Hlavní příčinou je degradace krajiny a masivní import pro Afričany „exotických“ plemen z Evropy, Asie a Ameriky. Jejich křížení s původním africkým dobytkem snižuje odolnost vůči klimatu i nemocem, především těm, které způsobují parazité trypanosomy a přenáší bodavý hmyz.

Experti z International Livestock Research Institute (ILRI) ale varují, že rizikové je může být i křížení původních afrických plemen, které se v krátkodobém horizontu zdá být výhodné. Například plemena z vlhkých oblastí, jako je jižní Mali, jsou vůči onemocnění trypanosomou odolná. Lidé je začali křížit s dobytkem ze suchých zemí Sahelu, který odolný není. Kříženci sice dávají více masa a mléka, ale jejich odolnost se snižuje, což může vést z těžkým ztrátám. Už teď trypanosomy každý rok zahubí něco mezi 3 a 7 miliony kusů dobytka ročně a zemědělcům tak způsobují ztráty v miliardách dolarů.

Africká plemena navíc mají i mnohé další vlastnosti, které stojí za to uchovat do budoucna. Příkladem může být skot plemene kuri, který se chová v Čadu a Nigérii. Tyto krávy umí výborně plavat, což jim umožňuje snadno překonat delší vzdálenosti mezi pastvinami v krajině plné jezer.

Zdroj: 5th African Agriculture Science Week

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme