Akce české zoo zaujala média po celém světě. Řezání rohů chápou jako ochranu

Česká zoo chrání své nosorožce a uřízla jim jejich rohy. I tak vypadají titulky zahraničních médií, které reagují na preventivní opatření zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Ohlasy vzbudil krok zoo po celém světě. Články o preventivní akci jsou v médiích od Indie přes Francii nebo Británii až po Spojené státy. Všechny přirozeně zmiňují, že tak česká zoo chce vzácná zvířata ochránit a reaguje na útok z počátku března, kdy pytláci zabili nosorožce ve francouzské zoo Thoiry u Paříže právě kvůli jeho rohu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Dvoře Králové odstraňují nosorožcům rohovinu. ZOO tak chce ochránit své svěřence | Foto: Andrea Jiroušová

V některých článcích se objevilo i video celé operace, které doprovází i anglický komentář ošetřovatele Jana Stejskala. „V tom rohu není žádná živá tkáň. Je pro nosorožce podobné jako nehty nebo vlasy, takže uřezávání rohu cítí podobně, jako když si stříháte vlasy nebo nehty. Na život zvířete to nemá žádný vliv,“ říká ošetřovatel v zoo ve Dvoře Králové na Labem.

Články jsou spíš neutrální a uřezávání rohu královédvorskými uvádějí do kontextu s celosvětovým černým trhem s nosorožčími rohy a slonovinou, po kterých je obrovská poptávka hlavně v Číně a Vietnamu. V tamním tradičním lékařství se rohům přikládají zvláštní léčebné schopnosti.

Autoři článků českou zoo zpravidla chápou. Obsáhlejší články si všímají toho, že ošetřovatelé ve Dvoře Králové jsou jedni z nejúspěšnějších na světě a že tamních 21 nosorožců je světovým unikátem.

Časopis Live Science pak připomíná i pokusy královédvorské zoo o rozmnožení kriticky ohrožených nosorožců bílých severních.

Chicago Tribune pak zmiňuje, že s uřezáváním rohů Královédvorští pomáhají i spřízněné rezervaci v Senegalu a že stejný krok plánuje i belgická zoo Pairi Daiza.

Jako první o svůj roh přišel v úterý samec nosorožce bílého jižního Pamir. „Zvíře bylo kvůli zkrácení rohu uspáno. Zákrok, který vedl zkušený veterinář spolu s týmem specialistů dvorské zoo, trval necelou hodinu a proběhl bez komplikací,“ říká kurátor nosorožců Jiří Hrubý.

Zvířata zákrok nebolí. Roh je pro ně něco jako pro člověka vlasy nebo nehty. Nosorožce veterináři raději uspávají. „Většina nosorožců není dost trpělivá na to, aby si roh nechala zkrátit při plném vědomí. Jde však o běžný veterinární zákrok. Samotný roh je odříznut motorovou pilou,“ píše zoo v tiskové zprávě. Rohy zvířatům postupně dorostou.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru