Ani zima zvířatům v brněnské zoo nezabrání v pobytu venku

Přestože venku mrzne, zvířata v brněnské zoologické zahradě zvyklá z volné přírody na mnohem vyšší teploty nevynechají příležitost vyběhnout z vyhřátých ubikací. I v zimních měsících tak mohou návštěvníci spatřit většinu zvířecích obyvatel, jak si mnohdy sníh doslova užívají. Na kopytníky musí ošetřovatelé dávat obzvláště pozor, aby na namrzlé zemi neupadli a nezranili se.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoo Brno v zimě, zebry | Foto: Zuzana Plíšková

O tom, jak zimu zvířata v zoo snášejí, si povídala s ošetřovatelkou Ilonou Pšenkovou reportérka Zuzana Plíšková.

Stojíme teď vedle velbloudů a zeber. Přestože nemáme teploměr, tak se dá odhadnout, že je pár stupňů pod nulou. Jak taková zvířata vůbec snášejí zimu, led a sníh?

Pokud je sníh čerstvý, čerstvě napadlý, tak všechna zvířata, ať teplomilná, či zvířata ze severnějších oblastí, vítají sníh víceméně s nadšením. Problém ovšem nastává, když ty zasněžené plochy začnou namrzat.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ošetřovatelkou Ilonou Pšenkovou mluvila reportérka Zuzana Plíšková

My jsme teď viděli, jak pouštíte zebry do venkovního výběhu. Kde je největší riziko, že se nějakým způsobem poraní a jak to pro ně upravujete, aby se tak nestalo?

U východu ze zateplených stájí máme v současné době betonové a dřevěné plochy, které mohou lehce namrzat. Můžeme to řešit jediným způsobem a to posypem pískem. Mniší hora je přírodní památka, nesmíme používat sůl, tak jako běžně ve městech.

Kolik času zvířata v zimě průměrně stráví ve venkovním výběhu?

Myslím si, že je to v řádech minut až hodin s tím, že zvířata mají permanentní přístup do stáje, kde se můžou ohřát. Můžou jakkoliv libovolně běhat, skotačit, dovádět. Je to pro ně příjemný zpestření.

Koně mají ze sněhu očividně taky radost.

Ty si fakt úplně krásně zablbnou. Ta hříbata když začnou ve sněhu dovádět, to je jako když člověk pozoruje malý děcka.

Teď jsme se ocitli v úplně jiném světě, v tak zvaném Tropickém království.

Teplota je pro zmrzlé návštěvníky velice příjemná, v průměru se pohybuje kolem 25 stupňů. Tím, že tu máme expozice nejen terarijních zvířat, máme tady i drápkaté opičky, které se vůbec přes zimu ven nedostanou, jsme nucení teploty temperovat. Podle jednotlivých živočišných druhů.

Před chvílí jsme byli v blízkosti varana komodského, vzácného zvířete. Jakou on potřebuje teplotu k běžnému životu?

Ta teplota je řádově kolem třiceti, čtyřiceti stupňů Celsia.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme