Arktické bakterie spí miliony let
Kandidátem na organismus s nejdelším životním cyklem se staly bakterie z mrazivé Arktidy. Jejich „zimní spánek“ zřejmě může být dlouhý i 100 milionů let.
Prastaré bakterie objevil Casey Hubert a jeho kolegové z Univerzity v Newcastle při výzkumu biologické aktivity sedimentů z mořského dna u Špicberk. Vědci předpokládali, že najdou bakterie, které si budou libovat nepříliš vysokých teplotách a horko je zahubí. Podle očekávání se na grafu ukazujícím aktivitu bakterií objevil jeden vrcholek kolem 20 stupňů Celsia. Křivka však začala stoupat také při teplotě nad 40 stupňů a vyvrcholila při teplotě kolem 55 stupňů Celsia. Vědci tak zjistili, že v sedimentech se skrývá dosud neznámý druh termofilních bakterií. Na dně moře žijí v podobě odolných „spících“ spór a dozrávají jen tehdy, pokud teplota přesáhne 50 stupňů Celsia.
Výsledky genetické analýzy ukazují, že teplomilné bakterie z mořského dna u Špicberk jsou blízce příbuzné bakteriím z teplých a na kyslík chudých prostředí oceánské kůry. A co dělají v mrazivé Arktidě? Podle teorie britských vědců, kteří svůj objev tento měsíc popsali na setkání Society for General Microbiology v Nottinghamu, spočívá klíč v dlouhém životním cyklu bakterií. Oceánské proudy kdysi mohly některé bakterie odtrhnout z jejich teplého domova a zanést do Arktidy. Tam bakterie vytvořily spóry a byly přikryty vrstvami sedimentů. Dojít k tomu podle vědců mohlo před 100 miliony let – i tak dlouhou dobu totiž mohou spóry zůstat životaschopné.
Zdroj: NewScientist