Arktické migrace způsobené táním

Tající Arktida otvírá dveře migraci malých i velkých mořských živočichů. Nejnověji tuto cestu využila mikroskopická mořská řasa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beaufortovo moře, severní pobřeží Aljašky

Beaufortovo moře, severní pobřeží Aljašky | Foto: NOAA, Licence Public Domain, volné dílo, Harley D. Nygren

Před 800 000 lety vyhynula v severním Atlantiku rozsivka druhu Neodenticula seminae. Dnes se však řasa začíná do svého starého domova vracet. Poděkovat za to může tání polárního ledu, které planktonu z Pacifiku otevřelo severozápadní cestu přes Arktidu. Podle vědců se drobná řasa stala prvním známým případem moderní trans-arktické migrace. A přestože plankton poskytuje potravu mnoha druhům živočichů, její přítomnost v Atlantiku vědci příliš nevítají. Jakákoli změna v základech potravního řetězce by totiž mohla závažně otřást už tak křehkým arktickým ekosystémem.

Následky klimatických změn mohou využít i organismy ze zcela opačného konce velikostního spektra. Až 16 metrů dlouhé velryby plejtvákovce šedé (Eschrichtius robustus) vyhnal z Atlantiku intenzivní lov a déle než tři staletí je tu nikdo neviděl. Až do loňského roku, kdy jeden z nich připlul k břehům Španělska a Izraele. Vědci se domnívají, že ze severního Pacifiku, kde plejtvákovci žijí, se tato velryba dostala přes tající Arktidu do severního Atlantiku a odtud do Středozemního moře. K dalším případům, které nyní vědci katalogizovali v rámci projektu CLAMER sponzorovaného Evropskou unií, patří například žahavci. Subtropická jedovatá měchýřovka portugalská (Physalia physalis, známá pod přezdívkou „portugalská galéra“) se nyní pravidelně vyskytuje ve vodách severního Atlantiku.

Zdroj: Flanders Marine Institute

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme