Asijské rašelinné lesy mají namále
Kolem roku 2030 nemusí jihovýchodní Asie vypadat tak jako dnes – pokud bude pokračovat intenzivní odlesňování, zmizí k tomuto datu všechny rašelinné lesy.
Tropické rašelinné lesy (peat swamp forests) tvoří v jihovýchodní Asii unikátní ekosystém, který na ostrovech Borneo a Sumatra poskytuje domov orangutanům. Dešťová voda z hor stéká do nížin, ze kterých nemůže snadno odtékat. Rostlinná hmota se plně nerozkládá a vytváří kyselé prostředí, které pohlcuje velké množství uhlíku. V 80. letech minulého století však byla zahájena intenzivní deforestace spojená s vysušováním a vypalováním rašelinných lesů. Její rozměry hodnotili vědci z Národní singapurské univerzity na satelitních snímcích, které pocházejí z let 1990 až 2010.
Zjistili, že za sledované období se rašelinné lesy citelně zmenšily - místo původních 77 % procent plochy nyní pokrývají jen 36 %. Každým rokem z jihovýchodní Asie zmizí v průměru 2700 km2 rašelinných lesů. Vědci varují, že pokud bude deforestace pokračovat stávajícím tempem, zmizí veškeré rašelinné lesy jihovýchodní Asie už během příštích dvou dekád. Pokud se tak stane, budou postiženi nejen orangutani a další endemičtí živočichové i rostliny. Jakmile mokřiny vyschnou, začne se jejich rostlinný materiál rozkládat a uvolňovat oxid uhličitý, který může podpořit další změny klimatu.