Asijský "jednorožec" vyfotografován po 10 letech

Nešťastný incident přinesl po deseti letech první snímky záhadného kopytníka. Enigmatickým zvířetem je saola, která mohla být podkladem legend o čínských jednorožcích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saola (Pseudoryx nghetinhensis)

Saola (Pseudoryx nghetinhensis) | Foto: Bolikhamxay Provincial Conservation Unit

Asijský pralesní kopytník saola (Pseudoryx nghetinhensis) je jedním z nejméně známých a nejohroženějších savců současnosti. Objevena jako nový druh byla teprve v roce 1992, žádný vědec ji v divočině nikdy nespatřil a v zajetí se nenachází ani jeden exemplář. Na pohled se saola svými dlouhými rovnými rohy podobá africkým antilopám, ale ve skutečnosti je blíže příbuzná divokému skotu. Kvůli dlouhým rohům někteří vědci saolu ztotožňují se záhadným čínským jednorožcem, který v mytologii vystupuje pod jménem qilin. Saoly v Číně nežijí, ale není vyloučeno, že v prehistorických dobách tomu tak bylo.

Dnes saoly obývají pouze malé území na hranicích Laosu a Vietnamu, kde v roce 1999 jednu z nich zachytila fotografická past. Další snímek jsme získali až po deseti letech. Bohužel za dost nešťastných okolností – vláda Laosu oznámila, že na konci srpna vesničané z provincie Bolikhamsai jednu saolu polapili a přivedli do vesnice, kde bylo zvíře vyfotografováno. Za několik dnů saola – byl to dospělý samec - uhynula. Tělo se dostalo do rukou vědců z World Wildlife Fund a čeká na další zkoumání. Nešťastný incident tak alespoň přinese něco dobrého, protože právě nedostatek informací byl až dosud hlavní překážkou ochrany saoly.

Zdroj: World Wildlife Fund

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme