Asijští vědci objevili zpívající žábu a desítky dalších nových druhů zvířat

Příroda na mnoha místech naší planety zůstává i v 21. století zahalená tajemstvím.Vědci tak neustále objevují další živočišné druhy. Často se jim to povede v Asii. Jen v oblasti širšího Mekongu získali zoologové důkazy o existenci 126 zvířat, o kterých dosud nevěděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Mekong | Foto: Jakub Hříbal

Radost vědecké obci kazí pokračující zásahy člověka, kvůli kterým mohou tito unikátní zástupci fauny už brzy vyhynout.

Mezi mimořádné objevy z poslední doby patří netopýr vypadající jako belzebub, kterého se podařilo vyfotit v centrálním Vietnamu, žába zpívající jako pták nebo krátkoocasá krajta žijící v Barmě.

Pralesy v povodí Mekongu opět poodhalily svá tajemství a v některých případech nové objevy rozpoutaly doslova smršť vědeckých diskuzí.

Na své si přišli i badatelé starodávných symbolů. Černobílé obrazce kolem očí u dosud neznámého zástupce bezocasých obojživelníků vyvolává dojem, že jde vlastně o znaky popisující dvě navzájem opačné a doplňující se síly, tedy jin a jang.

Zatímco se zoologové a další experti probírají fotografiemi dosud neznámých živočišných druhů, pokračuje likvidace jejich přirozeného prostředí. Jen během uplynulých čtyřiceti let zmizelo třicet procent lesních porostů v někdejší Indočíně.

Další hrozbou, která ohrožuje život v samotném Mekongu, je výstavba přehrad. Číňané chtějí na jeho horním toku vybudovat dvacet přehrad, další megadílo za 3,5 miliardy dolarů má vyrůst v Laosu bez ohledu na odpor ekologických organizací z celého světa.

Ohroženy nejsou jen populace ryb a dalších živočichů, ale také desítky milionů obyvatel žijících v povodí řeky považované za pramen buddhismu.

Robert Mikoláš, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme