Asijští vědci objevili zpívající žábu a desítky dalších nových druhů zvířat

Příroda na mnoha místech naší planety zůstává i v 21. století zahalená tajemstvím.Vědci tak neustále objevují další živočišné druhy. Často se jim to povede v Asii. Jen v oblasti širšího Mekongu získali zoologové důkazy o existenci 126 zvířat, o kterých dosud nevěděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Mekong | Foto: Jakub Hříbal

Radost vědecké obci kazí pokračující zásahy člověka, kvůli kterým mohou tito unikátní zástupci fauny už brzy vyhynout.

Mezi mimořádné objevy z poslední doby patří netopýr vypadající jako belzebub, kterého se podařilo vyfotit v centrálním Vietnamu, žába zpívající jako pták nebo krátkoocasá krajta žijící v Barmě.

Pralesy v povodí Mekongu opět poodhalily svá tajemství a v některých případech nové objevy rozpoutaly doslova smršť vědeckých diskuzí.

Na své si přišli i badatelé starodávných symbolů. Černobílé obrazce kolem očí u dosud neznámého zástupce bezocasých obojživelníků vyvolává dojem, že jde vlastně o znaky popisující dvě navzájem opačné a doplňující se síly, tedy jin a jang.

Zatímco se zoologové a další experti probírají fotografiemi dosud neznámých živočišných druhů, pokračuje likvidace jejich přirozeného prostředí. Jen během uplynulých čtyřiceti let zmizelo třicet procent lesních porostů v někdejší Indočíně.

Další hrozbou, která ohrožuje život v samotném Mekongu, je výstavba přehrad. Číňané chtějí na jeho horním toku vybudovat dvacet přehrad, další megadílo za 3,5 miliardy dolarů má vyrůst v Laosu bez ohledu na odpor ekologických organizací z celého světa.

Ohroženy nejsou jen populace ryb a dalších živočichů, ale také desítky milionů obyvatel žijících v povodí řeky považované za pramen buddhismu.

Robert Mikoláš, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme