Astronomické jaro začalo. Na nové datum jarní rovnodennosti jsme si ještě nezvykli

Přesně minutu po poledni dnes začalo astronomické jaro. Pokud se vám s jarní rovnodenností pojí 21. březen, není se čemu divit. Toto datum platilo do roku 2011. Na nové si ještě nezvykly ani ty nejmladší ročníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaro | Foto: Oddělení komunikace

„Paní učitelka říkala, že je to posunuté,“ vysvětluje žákyně Základní školy Sluneční v Šumperku. „Já jsem to ráno slyšela v televizi, jinak bych o tom vůbec nevěděla, že to je dneska, protože jsem zvyklá na toho jedenadvacátého,“ doplňuje ji spolužačka.

Dokonce ani sami učitelé si na nové datum nedokážou zvyknout. Museli sice upravit vyučování, v soukromí ale dávají přednost původnímu datu. „Pro mě samotnou je v podstatě jedenadvacátého,“ říká jedna ze základoškolských učitelek. „U mě to samé,“ přitakává její kolegyně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o příchodu astronomického jara a změně jeho data připravil redaktor ČRo Martin Karlík.

Jaro bude začínat střídavě 20. nebo 19. března až do roku 2102. Pak se astronomické jaro zase vrátí na původní datum.

„Délka tropického roku, což je doba, ve které se mění roční období, není celý počet dní. Je to 365,2422 přesně. Protože náš kalendář obsahuje plný počet dní, tak se to musí vyrovnávat. Kvůli tomu se vkládají přestupné roky,“ vysvětluje předseda České astronomické společnosti Jan Vondrák.

Okamžik jarní rovnodennosti, a tedy vlastně i začátek astronomického jara, se každoročně posouvá o necelých šest hodin dopředu, ale v každém přestupném roce naopak skočí zpátky o 18 hodin.

V kutnohorské katedrále se s jarní rovnodenností 'rozzáří' oltář

Číst článek

Datum jarní rovnodennosti, na které jsme dosud byli zvyklí, tedy 21. března, se vrátí až za 89 let. Astronomické jaro přitom neodpovídá klimatologickému, které začíná 1. března a končí 31. května.

Zato vegetační jaro nevymezuje žádné konkrétní datum. Vegetační jaro připadá na období, kdy průměrné denní teploty vystoupí nad pět stupňů Celsia, a končí obdobím, kdy přesáhnou 15 stupňů.

Jarní rovnodennost | Foto: ČTK

Alžběta Havlová, Martin Karlík, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme