Austrálie zřídí oblast s regulací rybolovu, největší mořskou rezervaci světa

Austrálie chce vytvořit u svého pobřeží největší mořskou rezervaci na planetě. Tento oceánský národní park má pokrýt přes tři miliony kilometrů čtverečních vodní plochy včetně Korálového moře. V ochranné zóně budou platit omezení pro rybolov a také pro průzkum nalezišť ropy a plynu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korály na Velkém bariérovém útesu v oceánu poblíž Austrálie | Zdroj: Reuters

Oceánský národní park je v podstatě sítí dílčích rezervací kolem celé Austrálie. Největší z nich se nachází v Korálovém moři a má necelý milion čtverečních kilometrů.

Dosud největším oceánským parkem vyhlásila před nedávnem Velká Británie oblast kolem souostroví Chagos. Plochou zabírá na 1,5 milionu čtverečních kilometrů.

Krok Austrálie k vytvoření takového národního parku hodnotí Adam Petrusek z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK jako odvážný a bezprecedentní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co bude znamenat zřízení největšího oceánského parku světa v okolí Austrálie, hodnoti v poledních Ozvěnách dne Adam Petrusek z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK

Zřízení chráněného parku neznamená striktní uzavření oblasti pro jakýkoli pohyb, aktivity v této oblasti však budou regulovány. Tato opatření by měla přispět k zachování dobrého stavu mořských ekosystémů.

„Bylo by politicky a lidsky poměrně obtížné vůči národu prosadit absolutní zákaz aktivit. Nicméně podle toho, co jsem dostal informace, se zdá, že by měl být komerční rybolov výrazně regulován. Cílem je omezit lov takovým způsobem, aby nedocházelo k poklesu populací významných rybích druhů a aby byla dlouhodobě udržena jejich reprodukce,“ popisuje Adam Petrusek klíčová opatření, která s sebou zřízení parku nese.

Dlouhodobé udržování populace komerčně lovených ryb by se mělo stát prioritou i dalších států, které se zabývají rybolovem. V opačném případě bude jejich populace rychle decimována.

„Ideální je vytvořit síť rezervací, kde bude rybolov omezen úplně, kde bude oblast nerušeného rozmnožování, a z takové oblasti potom dotovat okolí, kde komerční rybolov bude úspěšnější,“ přibližuje ideální řešení Adam Petrusek, ale připouští, že rybáři neradi slyší o odkladu zisku do budoucna.

Za minutu dvanáct

Lobbing za komerční rybolov je běžný všude na světě a je patrný i na rybolovných kvótách, které jsou přidělovány Evropskou unií jednotlivým zemím.

„Jsou vylobbovány vyšší, než by bylo dlouhodobě vhodné pro v Evropě lovené druhy,“ hodnotí Adam Petrusek a dodává, že zavedení regulace rybolovu je otázkou opravdu urgentní.

„Populace některých velkých druhů ryb, zejména dravých ryb, jsou v současné době ve stavech, kde akutně hrozí, že budou zdecimovány,“ uzavírá Petrusek.


Zvětšit mapu

Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme