Až z Asie se mohou do českých řek dostat toxické látky

Až z jihovýchodní Asie se do českých řek mohou dostat jedy. Česká pobočka Greenpeace na základě laboratorních testů zjistila, že v Labi a jeho přítocích jsou nebezpečné látky. Takzvané nonylfenoly, které působí negativně na vodní organismy a narušují funkci hormonů, jsou sice v Evropské unii zakázané, ale v Číně a dalších mimoevropských zemích se používají v textilním průmyslu. Do EU se pak nejspíš dostávají v dováženém oblečení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

textil na tržnici (ilustr. foto)

textil na tržnici (ilustr. foto) | Foto: Marián Vojtek

Výroba a použití nonylfenolů je v Evropské unii zakázané od roku 2006, přesto do českých i dalších evropských řek stále unikají. Jsou na seznamu 20 nejnebezpečnějších látek pro životní prostředí v EU.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nonylfenolech mluvil ve Světě o druhé vedoucí toxické kampaně Greenpeace Jan Freidinger

Pravděpodobnost, že nebezpečná látka uniká z textilu je, podle vedoucího toxické kampaně Greenpeace Jana Freidingera, velmi vysoká:

„Nejen, že jsme otestovali přítomnost nonylfenolů v sedimentech českých řek, ale i v rámci naší globální kampaně jsme testovali textil a zároveň jsme dělali analýzy - kolik procent z látky uniká. V některých případech to bylo až 90 procent.“

Nonylfenoly jsou toxické látky pro životní prostředí a zároveň mají schopnost narušovat funkci hormonů. „Lidem neškodí, protože v textilu jsou trochu v jiné formě, to jsou takzvané nonylfenol ethoxyláty, které se přemění na jedovatý perzistentní nonylfenol, až když se tato látka dostane do přírody a následně se přemění na nonylfenol,“ říká Freidinger.

Greenpeace chce omezit nonylfenoly v textilu

Pokud by se tato látka zakázala i v textilu, pomohlo by to podle Freidingera nejen českým řekám, ale i čínským:

„My už jsme v rámci naší kampaně přesvědčili několik velkých firem jako Puma, Adidas, Nike, aby se zavázaly k tomu, aby přestaly tuto a další nebezpečné látky ve své výrobě používat.“

Škála negativního vlivu na životní prostředí je velmi široká - záleží, o jaký organismus se jedná, jak dlouho na něj látka působí, v jaké koncentraci, a podobně. „Obecně je látka charakterizovaná jako velmi toxická pro životní prostředí, navíc má schopnost narušovat funkci hormonů a nepůsobí samostatně,“ dodává Freidinger.

Ondřej Černý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme