Bakterie proti horečce dengue

Horečku dengue přenášejí komáři, kteří tím ročně ohrozí 2,5 miliardy lidí. Léčba nebo vakcína zatím neexistuje, ale vědci z Michiganské univerzity zjistili, že v boji s nemocí mají neviditelné spojence.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakterie Wolbachia uvnitř hmyzí buňky

Bakterie Wolbachia uvnitř hmyzí buňky | Foto: PLoS Biology, Scott O'Neill

Přibližně 28 procent všech druhů komárů si ve svých buňkách nese parazitické bakterie Wolbachia. Komár Aedes aegypti, který je hlavním přenašečem horečky dengue, mezi druhy nakažené bakteriálním parazitem nepatří – alespoň ve volné přírodě. V laboratořích výzkumníků z Michiganské státní univerzity, kteří se snaží bakterie zapojit do boje s komáry přenášenými infekcemi, už nakažení komáři pár let létají.

Bakterie se přenášejí z jedné komáří generace na druhou a se svými hostiteli dovedou šikovně manipulovat. Například, pokud se nakažený sameček komára spáří se zdravou samičkou, poškodí bakterie jejich embrya tak, že zahynou v rané fázi vývoje. Pokud se ale spáří dva nakažení jedinci, nechá bakterie jejich potomky žít. Tímto nekalým trikem se Wolbachia rychle rozšíří po celé komáří populaci.

Výzkumníci z Michiganské státní univerzity se bakterie nejprve snažili využít ke kontrole populací komárů. Nově ale zjistili, že bakterie také brání replikaci viru horečky dengue v komářích buňkách. Mechanismus, kterým drží virus na uzdě, vědci zatím neznají. Jedno je ale jisté - pokud v komárech nebude žádný virus, nehrozí poštípaným lidem riziko nákazy. A to ani ze strany bakterií Wolbachia, které napadají jen hmyz a některé červy.

Zdroj: Michigan State University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme