Betonové plovoucí ostrůvky se stanou hnízdištěm rybáků

Dnes budou spuštěny na hladinu Hulínského jezera betonové plovoucí ostrůvky, umělá hnízdiště pro rybáky obecné. Budou vůbec první ve Zlínském kraji i na celé jižní Moravě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybáci na novém hnízdišti

Rybáci na novém hnízdišti | Foto: Jiří Šafránek

Českomoravský štěrk, a. s. se mimo své hlavní činnosti - těžby štěrku, věnuje i ochraně přírody. Již od roku 2007 instaluje tato společnost na hladinu těžených jezer na střední Moravě dřevěné plovoucí ostrůvky pokryté vrstvičkou štěrku. Ty slouží jako hnízdiště rybáků.

Rybáci obecní patří do příbuzenstva racků a v České republice jsou zákonem zařazeni k silně ohroženým druhům. Hlavní příčinnou jejich ohrožení je nedostatek přirozených hnízdišť, kterými jsou štěrkové nebo hliněné ostrůvky bez vegetace v korytech neregulovaných řek nebo na vodních nádržích.

První tři umělé plovoucí ostrůvky byly na hladinu Troubeckého jezera spuštěny v květnu 2007. Krátce na to je obsadil první pár rybáků obecných a vyvedl zde tři mláďata. V roce 2008 již zde zahnízdily tři páry a v roce 2009 byla flotila plovoucích ostrůvků rozšířena o dva velké plovoucí ostrovy o velikosti 2x3 m. Navíc se tato ochranářská aktivita společnosti rozšířila i na další jezera - Annínské u Tovačova a Hulínské na Kroměřížsku. V roce 2009 hnízdilo na střední Moravě asi 10 až 12 párů rybáků obecných.

Betonové ostrůvky pokrývá štěrk | Foto: Jiří Šafránek

Stoupající zájem hnízdících rybáků přivedl pracovníky štěrkoven k originálnímu nápadu - vytvořit nové ostrůvky z betonu. Ty mají mít delší životnost i větší stabilitu. Na jejich vývoji i výrobě se podíleli odborníci z ČVUT Praha a ze společností Betotech, Českomoravský štěrk, Českomoravský beton, Česká DOKA bednící technika a Betonika plus. Při jejich výrobě byla klasická betonářská výztuž nahrazena vláknobetonem. I přes maximální odlehčení díky polystyrénovému jádru váží jeden betonový ostrůvek asi 3,5 tuny.

Dne 27. dubna 2010 proběhlo na Troubeckém jezeře veřejné představení nových plovoucích ostrůvků z betonu. Pro hnízdní sezonu 2010 jich bylo vyrobeno pět ve tvaru šestiúhelníku. Dva štěrkovny umístily samostatně a ze tří vytvořily jeden větší plovoucí ostrov. Ten se pak stal hnízdištěm 22 párů rybáků. Na všech umělých ostrůvcích zahnízdilo v roce 2010 asi 25 až 27 párů a bylo vyvedeno asi 20 mláďat. Podle dostupných informací jde o jedinečné využití nejmodernější betonářské technologie ve prospěch ochrany ohrožených ptáků, které nemá u nás, v Evropě a asi ani ve světě obdoby.

Spojení betonových bloků | Foto: Jiří Šafránek

Pro hnízdní sezonu 2011 připravily štěrkovny dalších 5 nových betonových ostrůvků. Do jejich výroby investovaly 400 tisíc korun. Tři z nich budou umístěny na Troubeckém jezeře a dva na Hulínské štěrkovně. Odborným garantem projektu společnosti Českomoravský štěrk na vytváření nových hnízdních příležitostí pro rybáky obecné je Moravský ornitologický spolek - pobočka ČSO.

Moravský ornitologický spolek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme