Biologická zbraň ochrání obojživelníky

Korýš pokládaný za pouhé „krmení pro rybičky“ by mohl být spásou pro ohrožené obojživelníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrotnatka velká (Daphnia magna)

Hrotnatka velká (Daphnia magna) | Foto: Oregon State University

Hrotnatka velká (Daphnia magna) je součástí sladkovodního planktonu. Akvaristům, kteří ji znají pod názvem dafnie nebo perloočka, slouží jako krmivo pro rybičky. Zoologové z Oregonské státní univerzity však objevili, že dafnie by mohly prospět také divokým obojživelníkům, jejichž populace jsou v celosvětové krizi. Její hlavní příčinou je plísňové onemocnění vyvolané houbou Batrachochytrium dendrobatidis. Úsilí vymýtit nemoc alespoň z některých oblastí zatím nebylo úspěšné. Realističtější by proto mohlo být mírnění dopadu choroby na populace obojživelníků.

Jako nástroj biokontroly se teoreticky nabízejí druhy sladkovodního planktonu, které se mimo jiné živí právě houbami. Laboratorní experimenty nyní potvrdily, že obyčejné dafnie požírají volně plovoucí vývojové stádium neboli zoospory houby Batrachochytrium dendrobatidis. Dafnie přirozeně obývají místa, kde se obojživelníci rozmnožují. Vědci teď doufají, že stejně velkou chuť na zoospory jako v laboratoři budou mít dafnie i ve volné přírodě. Pokud ano, mohly by před patogenní houbou účinně chránit populace ohrožených obojživelníků.

Zdroj: Science Daily, Biodiversity and Conservation

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme