Bobři jsou zase v Česku spokojení, méně ti, jimž škodí
Populace bobrů evropských se Česku začíná prodražovat. Zvířata se úspěšně rozmnožují a místy stačí malá rodinka, aby udělala pořádnou spoušť. Zejména na jižní Moravě se už připravují opatření za desítky milionů, které mají bobrům v ničení zabránit. Jsou ale místa, kde přes všechny problémy, mají bobry rádi. Jedno takové je nedaleko Měřína na Vysočině.
„Tady voda skoro netekla, byl to jen přítok. Je to tady pro ně určitě ráj,“ dosvědčuje jeden z Měřínských u místa, kde se kvůli aktivitě bobrů začíná vylévat voda z břehů.
Desítky pokácených a nahlodaných stromů, asi pět vysokých hrází, takže z malého potůčku vznikla laguna zaplavující zemědělcům louky - může za to skupinka možná až osmi bobrů evropských.
Po hrázi rybníka Polovec u Měřína jsou skoro na každém kroku bobří nory a stromy, které drží hráz pohromadě, jsou ale pokousané. „Břízu, na kterou se říká, že bobři nejdou, tak i tu sundávali dolů. Tak jsme ji oplotili,“ popisuje starosta Měřína Jiří Servít.
Nad rybníkem žije Marián Čížek. Bobři začali okusovat jeho smrky a vypravit se do prostoru pod jeho domem je o strach. „Může to padnout na plot, může to kdykoliv spadnout,“ bojí se.
Je to návrat k přírodě - je to pěkný pohled, shodují se ale všichni muži a bobři v jejich blízkosti jim vlastně nevadí. Pokud ale bobři začnou zatápět silnici, hráz začne prosakovat, nebo se vypraví i do hospodářských lesů, bude třeba situaci řešit.