Bobři zaplnili Český les a stěhují se dál po vodních tocích
Upozornění na neobvykle aktivní výskyt bobra evropského dostávají od občanů zoologové ze Správy Chráněné krajinné oblasti Český les. Znatelné projevy a pobytové stopy jsou na potoce za Dolním Kramolínem, obce nedaleko Chodové Plané.
První záznamy o aktivitě bobrů na Kosovém potoce přibližně jeden kilometr po proudu od vesnice Dolní Kramolín jsou z let 2005 a 2006.
Bobři se přitom na Tachovsku vyskytují převážně v západní části regionu – na území Českého lesa. Nejvíce jsou obsazeny lokality v povodí Kateřinského a Nivního potoka, v okolí Diany, Svaté Kateřiny a Hošťky nebo Hraničního potoka v blízkosti Rozvadova. Dále se bobři vyskytují také na Mži a jejích přítocích a v okolí přehradní nádrže Lučina.
Bobr evropský je až metr velký, zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Bobři jsou aktivní po celý rok, nemají zimní spánek. Nejvyšší věk je přibližně 35 let.
Bobří populace je v tachovském regionu stabilní. Jsou obsazena všechna vhodná teritoria. Část odchovaných mláďat pak migruje po dosažení dospělosti směrem do vnitrozemí a vyhledává další vhodná stanoviště, kde se pokouší usadit. Proto se objevují záznamy okousaných stromů a stop na březích toků v místech vzdálených od tradičních lokalit i několik kilometrů.
V souvislosti s tím, jak se bobří populace rozšiřují daleko za hranice Českého lesa, se hovoří o případech jejich úmrtí na silnicích. Například jen v posledních letech eviduje plzeňská záchranná stanice živočichů nález šesti uhynulých bobrů evropských na území města.
Aktivní výskyt bobra evropského byl zaznamenán v obci Dolní Kramolín, východně od Českého lesa