Boj o budoucnost NP Šumava pokračuje. Odpůrci rozšiřování prvních zón adresovali Senátu petici

Předsedovi Senátu Milanu Štěchovi adresovali dnes petici lidé, kteří odmítají zvyšování rozlohy prvních zón v Národním parku Šumava. Z mezinárodních závazků a definice toho, co je vlastně národní park, ale vyplývá, že by se nejpřísněji chráněné zóny měly naopak rozšiřovat. Podle některých hlasů tak kvůli nedostatečné ploše bezzásahových zón hrozí Šumavě, že o mezinárodní značku národní park přijde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní park Šumava | Foto: Jan Rosenauer

Představitelé Světového svazu ochrany přírody (SSOP) napsali dokonce řediteli šumavského parku Jiřímu Mánkovi dopis, ve kterém varují, že by Šumava mohla přijít o značku národní park.

„Dopis je vlastně odpověď na úvahu pana ředitele Mánka rozdělit NP Šumava do dvou částí, kde v jedné by se management obhospodařoval způsobem, který v sobě obsahuje parametr podle světové databáze chráněných území, v druhé by management probíhal podle jiné kategorie,“ přiblížil v Ozvěnách dne náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hrozí Šumavě, že přijde o mezinárodní značku "národní park"? O tématu v Ozvěnách dne diskutovali náměstek MŽP Tomáš Tesař a Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Obavy Světového svazu ochrany přírody sdílí i Jaromír Bláha z Hnutí Duha. „Mně to přijde, že ze strany pana náměstka Mánka a pana ministra Chalupy jde o snahu vyškrtnout Šumavu z mezinárodního seznamu národních parků,“ uvedl.

Upozornil, že Světový svaz ochrany přírody může rozhodovat o tom, jaké území bude mít mezinárodní značku národní park. „Je to respektovaná mezinárodní organizace, jejíž členem je i Česká republika.“

Bláha také zdůraznil, že přírodní hodnoty Šumavy překračují národní rámec. „Čili tady je potřeba skutečně najít řešení, které bude nějakým průsečníkem lokální úrovně a mezinárodní úrovně,“ dodal.

Náměstek ministra Tesař uvedl, že dopis Světového svazu ochrany přírody vnímá jako určité varování. Připomněl, že jeden dopis od svazu už přišel v únoru prostřednictvím české velvyslankyně při OSN.

„Je to setrvalý tlak této organizace, která nepochybně na návrhy nevládních organizací v ČR tento tlak vyvíjí. Úkolem státní správy je najít jakýsi kompromis, který jsme se snažili složitě nalézat při definování zákona o NP Šumava,“ dodal s tím, že návrh zákona, který má ministerstvo připravený, je nyní v připomínkovém řízení.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme