Botanická zahrada v Liberci staví evropsky unikátní pavilon pro lekníny

Liberec bude mít další raritu. V tamní botanické zahradě se začal stavět pavilon leknínů. Vyroste v něm největší bazén pro tyto rostliny v Evropě. Nový pavilon se otevře příští rok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lekníny

lekníny | Foto: Jan Rosenauer

„Jako návštěvník budete stát před bazénem. Čelní stěna bude skleněná, takže budete vidět do vody. Bude tam takové malé schodiště pro fotografy, takže budou moct fotit z větší výšky,“ slibuje architekt Pavel Vaněček.

Bazén Vaněček navrhl tak, aby měl návštěvník pocit, že stojí ve vodě mezi lekníny. „Samozřejmě to ústřední osvětlení je přizpůsobeno tomu, že to jsou noční lekníny, minimálně dva kvetou v noci ve tmě. Takže lidé budou muset vždycky počkat. Pak půjdou dovnitř, tak dvě hodiny zůstanou rostliny rozkvetlé a pak se zase začnou pomalinku zavírat,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V liberecké botanické zahradě vyroste nový pavilon pro lekníny. Porobnosti zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová

Když budou lekníny kvést, bude tedy čekat návštěvníky večerní prohlídka botanické zahrady. Její ředitel Miloslav Studnička připomíná, že v bazénu budou tři největší lekníny na světě.

„Vedle sebe tam bude Viktorie královská, Viktrorie cruzova a Eorialie vzdorná. Ta je asijská, na rozdíl od viktorií. Liší se tím, že má zcela ploché listy jako obyčejný leknín, nemá tedy tu zvednutou obrubu. Je nesmírně krásná, protože celý list je fialově žilkovaný, takový vrásčitý. Já jí mám z těch tří velkých leknínovitých rostlin nejraději,“ přiznává.

Pavilon leknínů nabídne citlivým rostlinám dostatek tepla a světla. Studnička připomíná, že lekníny jsou dokonalý sluneční kolektor. „Jenže ten kolektor musí něco jímat, musí být co nejvíc bezmračné počasí. Čím více slunných dní je, tím je to lepší,“ připomíná.

„A abychom tomu ještě napomohli, tak pavilon je právě tomu šitý na míru. To znamená, že je s nízkou střechou, protože ta má vždy lepší světelnost než vysoká. A střechu má ze segmentů optimálně nakloněných vůči slunečnímu záření, aby se co nejvíce světla odrazilo a šlo dovnitř. Bazén je samozřejmě vyhřívaný, protože jsou to rostliny tropické,“ dodává.

Podle stavbaře Ladislava Drdy se přes zimu bude stavět konstrukce pavilonu. „Pod konstrukcí by se přes zimu měly provést bazény a na jaře zkompletovat plášť. Na konci jara předpokládáme předání,“ upřesňuje.

Od příští turistické sezony by tak mohli lekníny v unikátním pavilonu už obdivovat návštěvníci. Těší se na ně i primátorka Liberce Martina Rosenbergová z ČSSD, která je ráda, že navzdory obřím dluhům města pavilon vybudován bude. Staví se totiž za evropské peníze.

„Liberecká botanická zahrada patří mezi unikátní evropské botanické zahrady a určitě to potřebuje. Jsem ráda, že se podařilo tento projekt posunout a nesmírně se těším, až se pavilon otevře a půjdu sem na první noční návštěvu,“ přiznává.

Viktorie královská (foto uživatel Mercy) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme