Bouřka s krupobitím zdecimovala na Táborsku úrodu řepky a obilovin

Zemědělci na Táborsku sčítají škody po bouřce, která se přehnala v noci na úterý v několikakilometrovém pásu přes Bechyňsko, Želečsko, Planou nad Lužnicí a dále směrem na Kloužovice a Mladou Vožici. Živel během chvíle zničil velkou část úrody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho - aby se neplýtvalo s vláhou po žních, musí se vláčet | Foto: Pavel Pavlas

„Mluví se o 80 a 100 procentech. Řepka je bílá. Jestli tam něco zbylo, tak možná na spodních patrech, které ještě nebyly uzrálé. Klasy pšenice jsou buď vymlácené, nebo zpřerážené a leží na zemi," popsal řekl ředitel Okresní agrární komory v Táboře Ladislav Samec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O škodách, které bouřky způsobily v zemědělství na Táborsku, mluvil s ředitelem okresní agrární komory Ladislavem Samcem Jan Kopřiva

„Rovněž i kukuřice. Sklizeň kukuřice je hodně očekávaná, protože tady máme poměrně hodně bioplynek, a pro ty se také dělá. Asi bude nouze, jak bioplynky plnit,“ dodal.

První odhady škod, které způsobily pondělní bouřky doprovázené na některých místech krupobitím, se pohybují v řádech milionů korun.

O štěstí mohou mluvit farmáři v některých jiných táborských lokalitách, kteří vyvázli prakticky beze škod. „Veliké štěstí měli na Veselsku, části Chousticka, Jistebnica a Opařanska, kam přišel déšť, ale kroupy tam nebyly, čili tam se dá předpokládat, že tyto škody nebudou,“ uzavřel Samec.

Jan Kopřiva, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme