Brambory jsou ohroženy, klíčovou plodinou se brzy stanou banány

Pokud se naplní prognózy klimatologů a podnebí se skutečně výrazně oteplí, hlavním zdrojem potravy pro miliony lidí se stanou banány. Klíčovým plodinám – kukuřici, rýži, pšenici a bramborám, které mají raději chladnější a vlhčí klima, se totiž bude dařit čím dál hůř.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banány

Banány | Foto: Corel GALLERY

Výsledky přinesla nová zpráva Výboru OSN pro potravinovou bezpečnost.

Klimatickými změnami podle odbornice na potravinovou bezpečnost Blanky Křivánkové z centra Glopolis trpí všechny plodiny. Pěstování kukuřice, rýže a pšenice ve velkém – nejen pro lidi, ale také jako krmiva nebo suroviny pro paliva – však prý navíc ke globálnímu oteplování přispívá.

„Například vodní kultury pro pěstování rýže jsou velkým zdrojem metanů,“ uvádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových trendech v pěstování banánů hovořila ve Světě o desáté Blanka Křivánková z centra Glopolis

Banány jsou ovoce, tedy zcela jiná kategorie než zmíněné obiloviny. Blanka Křivánková ale upozorňuje na jejich výživové hodnoty: „Mají jednoduché cukry, glukózu, fruktózu i velký obsah bílkovin. Pěstují se také takzvané ‚plantainy‘, což jsou nesladké banány a ty jsou chuťově i obsahově velmi podobné bramborám.“

Banány se vyskytují již ve stovkách druhů a není potřeba je dále šlechtit ani geneticky upravovat. „Pro banány je nejdůležitější teplo. Existují dokonce takové druhy, které rostou až do výšky 2500 metrů nad mořem. Jde spíš o to vybrat ty správné kultivary, které již existují,“ vysvětluje Křivánková.

Už dnes jsou banány v Africe nebo v Asii důležitou plodinou, která se vaří, peče i smaží a ze které jde stejně tak postavit dům.

Jaromír Marek, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme