Brazilské supermarkety odmítají prodávat maso z Amazonie. Bojují tak proti kácení deštných pralesů

Největší asociace brazilských supermarketů, která sdružuje přibližně 2800 členů, se zavázala, že nebude prodávat hovězí maso pocházející z oblastí, kde dochází k ilegálnímu kácení pralesa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prales, ilustrační foto | Foto: Ami Farrow | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Prodejci navíc budou lépe informovat zákazníky o původu masa, a to jak přímo na výrobku, tak i přes internet. Umožní tak nakupujícím lépe se rozhodnout, jakému masu dát přednost.

Právě pěstování dobytka je jedním z hlavních důvodů, proč amazonské pralesy mizí na úkor rozšiřujících se zemědělských ploch.

Problém kromě toho představuje sója. Pokud se na vykáceném místě nechová dobytek, pěstuje se na něm většinou sója. Kromě brazilského hovězího by si tak spotřebitelé měli dávat pozor i na tamní sójové výrobky.

V posledních letech se brazilské vládě daří omezovat těžbu dřeva v pralesích, loni klesla dokonce až o 27 procent. Avšak přestože úbytek byl nejmenší za 24 let, co ho brazilská vláda sleduje, stejně zmizelo ohromných 4600 kilometrů čtverečních deštného pralesa.

Brazílii to řadí mezi hlavní producenty CO2. Boj s úbytkem pralesů kromě jiného ztěžuje skutečnost, že se těžaři přesouvají mezi státy, takže v některých, kde dosud žádné problémy nebyly, naopak těžba dřeva najednou roste.

Ondřej Bouda, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme