Budou se v Česku prohánět stáda zubrů?

Porto, Karvina, Kasztelanka, Kartinka a Kahunka – malebná pojmenování, která nepatří žádným slavným postavám z historie. Jejich nositelé mají čtyři nohy, rohy a hustou hnědou srst. Jde o malé stádo pěti zubrů, které se před čtyřmi měsíci usadilo v oboře u Ralska, na území bývalého vojenského prostoru nedaleko Mimoně. Unikátní chov dovezený z Polska chtějí lesníci v dalších letech rozšířit a zvířata vypustit do volné přírody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubři se možná v Česku vrátí do volné přírody

Zubři se možná v Česku vrátí do volné přírody | Foto: Vojenské lesy a statky ČR

„Obora byla založena v roce 2000, rozlohu má 3 tisíce hektarů a zubři tu jsou od 15. ledna. Je snaha rozmístit zubry po Evropě, aby se rozvíjeli zvlášť a poté se mohli mezi sebou křížit,“ popisuje Miloslav Zikmund, který se v oboře Židlov o zubry evropské stará každý den. Přes čtyři měsíce tady krmí jednoho čtyřletého býka, tři krávy a jednu jalovici. Zatímco za dob totality se v prostoru Ralska proháněly na střelnici tanky, dnes se mezi vzrostlými stromy majestátně procházejí největší volně žijící přežvýkavci v Evropě. A zatím se jim tady velmi daří.

„Vypadá to, že starší kráva je březí. Asi se jim tu líbí,“ vysvětluje spokojeně Miloslav Zikmund. Březí samice je prvním úspěchem, který se povedl pracovníkům Vojenských lesů a statků ČR v Mimoni. Vysazení vzácného chráněného zvířete, které bylo na pokraji vyhynutí, připravovali zdejší lesníci tři roky. Statná zvířata si nakonec přivezli od polských ochránců přírody z Bělověžského národního parku, který se rozkládá na rozmezí Polska a Běloruska. Lesníci plánují v oboře odchovat 25 kusů a vrátit savce do volné přírody.

Zubři jsou plachá zvířata | Foto: Vojenské lesy a statky ČR

„Loni jsme poprvé jednali v Polsku. Následně přijeli zástupci Bělověžského národního parku do Ralska a 15. ledna je přivezli,“ nastiňuje Miloslav Zikmund. „Kráva stojí kolem 2 tisíc euro a býk asi 2,5 tisíce,“ dodává.

Během rozhovoru jsme se oborou pomalu přesunovali k malému stádu, které nás celou dobu sledovalo. Samec byl odvážnější a šel trochu blíž, samice se nehýbaly a jen se občas shýbly k zemi pro trs trávy. Zastavili jsme se asi 100 metrů před nimi. Zvířata jsou sice plachá, ale nebezpečí hrozí jen v období říje.

„Lidí se obvykle bojí, ale u nás jsou s nimi v kontaktu každý den, a tak nás poznají a vědí, že jim nosíme krmení. Nemusíme se bát,“ vysvětluje Miloslav Zikmund.

Zubři na území Česka žili už v 8. století | Foto: Vojenské lesy a statky ČR

Na světě žije tři a půl tisíce kusů zubra, evropské obdoby amerického bizona. Stáda se pohybují především v Polsku a Bělorusku. Na území Česka se zubři volně proháněli prý už v 8. století.

„Karel Veliký tu lovil zubry. Poté tu byli ještě v roce 1620, žili v pražské oboře a byli chováni také v oborách u Hluboké nad Vltavou. Po první světové válce byl zastřelen poslední volně žijící zubr v Bělověžském pralese nějakým pytlákem,“ popisuje Miloslav Zikmund temnou historii zvířat.

Volně žijící stáda zubrů se na našem území pohybovala v příhraničních oblastech, tedy i v okolí Ralska. Mohutná zvířata tu vyhynula zhruba v 19. století.


Zvětšit mapu: poloha obory Židlov u Mimoně

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme