Býčí zápasy se ve Francii mohou dál pořádat. Nejsou prý v rozporu s ústavou

Ve Francii dnes Ústavní rada rozhodla, že korida je v souladu se zákonem. Býčí zápasy tak mohou být v zemi provozovány bez ohledu na silné námitky ochránců zvířat. Mezi odpůrce koridy patří i Alain Delon, Jean-Paul Belmondo a Brigitte Bardotová. Známí herci Ústavní radu dokonce písemně požádali, aby rozhodla pro zákaz koridy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korida, býčí zápasy | Zdroj: Reuters

Za zachování tradičních býčích zápasů naopak velkou měrou loboval ministr vnitra Manuel Valls, který pochází z Katalánska.

Ústavní rada je nejvyšším francouzským soudním orgánem, její rozhodnutí tak s konečnou platností uzavírá dlouholeté spory mezi zastánci koridy a organizacemi na ochranu zvířat. Býčí zápasy by ve Francii mohly být zakázány pouze v případě, že by došlo ke změně stávajícího zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd přiblížil spor o býčí zápasy

„Dnes ústavní rada rozhodla, že zákon je v souladu s ústavou, ale je třeba si uvědomit, že ve Francii, na rozdíl třeba od Katalánska, kde je korida zakázaná, existují různé verze koridy,“ vysvětluje spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd.

„Dokonce tam existuje verze, kdy se býkům příliš neubližuje. To je zejména v oblasti Camargue, kdy se býkům sundávají jakési kroužky neboli kokardy a kdy je to pochopitelně mnohem humánnější,“ dodává.

Korida je populární především v regionech na jihu Francie – v Akvitánii, Midi-Pyrénées, Languedoc-Roussillonu a Provence. Konáním býčích zápasů je proslulá zejména aréna v Nîmes.

Jan Šmíd, Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme