Byli sauropodi vzácná zvířata?

Ve filmu Jurský park jsme mohli vidět velká stáda obřích býložravých dinosaurů. Odpovídaly tyto scény druhohorním ekosystémům, nebo byli sauropodi spíš vzácná zvířata?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abydosaurus mcintoshi

Abydosaurus mcintoshi | Foto: Brigham Young University, Michael Skrepnick

Fosilní záznamy moc vodítek neposkytují. Vědci z Indiana-Purdue University se proto podívali i na zdroje potravy a podle nich vypočítali, kolik sauropodů by se mohlo uživit na území o určité rozloze. K výzkumu si zvolili dnešní Morrisonské souvrství, které je staré 150 milionů let a táhne se přes Colorado, Utah a Wyoming. Kromě koster sauropodů se zde nacházejí i fosílie kapradin a cykasů. Spočítat, kolik jich jeden býložravý dinosaurus za den sežral, byl obtížný úkol, protože nevíme, jak fungoval jeho metabolismus. Pokud byli sauropodi teplokrevní, potřebovali by v přepočtu na velikost podobné množství potravy jako dnešní hroši nebo sloni. Díky obří velikosti však mohli být o něco „úspornější“. I potom by ale jeden čtvereční kilometr území uživil jen pár plně vzrostlých sauropodů.

Druhou možností je, že sauropodi měli pomalý plazí metabolismus a jejich nároky na množství potravy byly mnohem nižší. Na stejném území by se pak mohla hemžit celá stáda dinosaurů. Pro lepší představu vědci využili newyorský Central Park. Jeho území by uživilo několik teplokrevných sauropodů včetně dvou plně vzrostlých 30tunových apatosaurů. Pokud by ale platil plazí model, hemžila by se zde dobrá stovka sauropodů a Central Park by tak zahanbil i scény ve filmovém Jurském parku.

Diplodocus | Foto: UCMP

Zdroj: NewScientist, Historical Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme