Čápů bílých v Česku neubývá, žije jich tu na 3000. Ornitologové jsou potěšeni

Čápů bílých v Česku neubývá, a to navzdory skutečnosti, že vloni nevyvedli skoro žádná mláďata. Vyplývá to z údajů, které dnes uveřejnila Česká společnost ornitologická. Celkem v zemi žije něco přes 3000 čápů, z toho asi 800 hnízdících párů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čáp bílý za letu

Čáp bílý za letu | Foto: Libor Šejna

„Poslední sčítání čápů u nás probíhalo přesně před deseti lety, v roce 2004, a od té doby nebyla přesná souhrnná čísla. Takže jsme nevěděli, jestli čápů přibývá, nebo ubývá. To, co jsme zjistili letos, je, že počet zůstal prakticky totožný jako před deseti lety, což je myslím potěšující informace,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Letos na jaře ornitologové spustili databázi čapích hnízd, aby mohli získávat údaje od veřejnosti. Do sčítání se tak kromě odborníků s nadšením zapojili i laici.

Přehrát

00:00 / 00:00

V České republice žije na 3000 čápů bílých. Jejich sčítání přiblížil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek

„Ukázalo se, že je to výborný přístup, výborný koncept. Získali jsme přes 5000 jednotlivých pozorování. Bez veřejnosti, jenom s našimi spolupracovníky, bychom si takovéto množství vůbec nemohli představit,“ pochvaluje si Vermouzek.

V České republice jsou podle něj vhodné podmínky pro život čápů bílých, i když ne na celém území. Zatímco v okolí Prahy jich hnízdí málo, v některých částech Moravy nebo jižních Čech je hustota osídlení vysoká a na elegantní ptáky je možné narazit prakticky v každé vesnici.

Česká společnost ornitologická se také chystá přes zimu opravit některá čapí hnízda, například zabezpečit před zkratem ta postavená na elektrických sloupech. Na jaře už by tak čápi měli mít k dispozici bezpečná hnízdiště.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme