Češi zachraňují gorily v Kamerunu. Odteď jim pomáhá i Toulavý autobus

Toulavý autobus vyjíždí v africkém Kamerunu na svou první cestu za gorilami. Pražská zoologická zahrada právě dnes zahajuje historický projekt na záchranu vzácných primátů. Děti z pralesních oblastí této země ve střední Africe totiž znají gorily nížinné vlastně jen jako jídlo na talíři, nový vzdělávací program má ale jejich povědomí změnit a přispět k ochraně přírody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toulavý autobus v Kamerunu. Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo | Foto: Robert Mikoláš

Rodiče dětí z obce Somalomo si se zájmem prohlížejí video ukazující gorily nikoli jako zdroj potravy, ale jako úžasné tvory, které je třeba chránit, a nikoli jíst. I proto se řada z nich rozhodla zúčastnit se historicky první jízdy Toulavého autobusu.

„Nejsme příliš rozvinutá země, takže tento projekt znamená pro naše děti opravdu hodně. Jde hlavně o ně a jejich budoucnost,“ zdůvodňuje paní Solange. Odjezdu autobusu se pak doslova nemohl dočkat její syn, dvanáctiletý Bernard Charlie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Kamerunu natáčel zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš

„Jsem hrdý, protože pojedu tak daleko, a těším se úplně na všechno. Doma bych určitě nechtěl zůstat,“ říká. A stejné pocity má i Bernardova spolužačka Estela, která rodnou vesnici dosud, podobně jako ostatní, nikdy neopustila: „Gorily jsem nikdy neviděla a vlastně cokoli, co spatříme, bude pro mne nové.“

Několik set kilometrů dlouhá jízda do hlavního města Yaoundé a pak i do záchranného centra pro gorily nížinné v Limbe je tak pro místní děti doslova životním zážitkem.

„Uvidí gorily, zúčastní se práce takového přírodovědného kroužku, ale hlavně získají velký, silný zážitek, který bude pozitivně spojen s gorilami, s ochranou přírody a podobně,“ dodává ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Lov pro obživu i pro obchod

A spokojenost s Toulavým autobusem neskrývají ani místní úřady a samozřejmě i samotní učitelé, kteří žáky doprovázejí. „Tento projekt vítáme, protože nemáme ochranu přírody nějak zažitou, spíše ji ignorujeme. Musíme toho tedy využít, aby se náš pohled na životní prostředí změnil,“ uzavírá pan Gaston, ředitel základní školy v Somalomo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek přiblížil projekt na záchranu goril Toulavý autobus

Jízdy Toulavého autobusu se účastní kromě místních ochránců přírody a učitelů i bývalý fotbalový reprezentant Karel Poborský, který je patronem celého projektu.

Toulavý autobus je podle ředitele pražské zoologické zahrady vyvrcholením snah vypěstovat u dětí z pralesních oblastí střední Afriky a zejména Kamerunu vztah ke gorilám a přírodě i její ochraně. Tamní rodiny jsou totiž často na lovu goril finančně závislé.

„Ono je totiž potřeba rozlišit mezi tradicí, kdy samozřejmě se tu zvířata loví k jídlu, ale potom se tu loví zvířata pro obchod, ať už pro takový ten obchod s masem, anebo pro opravdu velký byznys s gorilím masem nebo se slonovinou,“ vysvětluje s tím, že lov pro obživu se týká především drobnějších a běžnějších druhů zvířat.

„Čili ve chvíli, kdy se nám podaří dětem vysvětlit, že nejenom gorily nebo sloni, ale celý tropický deštný les, že pro ně má smysl, že je vlastně největším bohatstvím této oblasti Kamerunu, tak já jsem přesvědčen, že to ochraně přírody této oblasti velice pomůže,“ uvažuje.

Toulavý autobus by měl po Kamerunu jezdit alespoň čtyři roky, záleží ale, jak se projekt ujme.

Robert Mikoláš, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme