Češka dělá 20 let v Německu mámu volně žijícím vlkům

Narodila se ve Frýdku-Místku, dětství prožila v Ostravě a více než 20 let vychovává volně žijící vlky v Německu. Padesátiletá Tanja Askaniová věnuje těmto podle ní až neuvěřitelně vnímavým šelmám veškerý svůj volný čas a teď zavítala do Česka, aby prostřednictvím přednášek a projekcí představila svou práci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanja Askaniová

Tanja Askaniová | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Tanja Askaniová pracuje asi 40 kilometrů od Hamburku v zoo Wildpark Lüneburger. Už pomalu přestává počítat respekt budící šelmy, které vychovala od láhve s mlékem až po přežití ve volné přírodě.

„Je to neuvěřitelně inteligentní šelma, která je schopná se aklimatizovat a přizpůsobit. Ale je to šelma,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

S chovatelkou vlků Tanjou Askaniovou mluvil reportér Martin Knitl

Vlčí máma v nejlepším smyslu slova žila se zvířaty už v ostravském paneláku. Tatínek byl totiž myslivcem. Když si pak našla manžela v Německu, v zooparku u Hamburku pochopila, kde přesně je její místo.

„Když jsem hodinu se svými zvířaty, tak vyjdu ven a hlava je prázdná. Člověk je tam nejenom tělem, ale opravdu i srdcem a duší,“ svěřuje se.

Vlci mají oproti jiným vzácným zvířatům jednu nevýhodu. Nepomohou jim žádné záchranné programy zoologických zahrad. A tak paní Askaniová musela svou nejnovější vlčici téměř propašovat z Kanady, aby zachovala zdravou genetiku.

„Vlk není pro nikoho až tak důležitý. Existuje program na sněžné leopardy, na tygry a nevím na co, ale s vlky se nikdo až tak nezbývá. Proto si myslím, že to došlo až tak daleko,“ podotýká paní Tanja Askaniová.

Vydává knížky, jezdí na přednášky a vždy, když se jí někdo zeptá, jak je možné, že se dokáže s dospělou šelmou mazlit ve sněhu, jako by to bylo štěně labradora, odpovídá stejně:

„Když dělám s vlkem, tak si nepočtu v literatuře, že je tam alfa vlk, beta vlk a omega vlk, ale podívám se, jak to je skutečně v přírodě. V přírodě jsou rodiče a děti, nic jiného.“

Právě lidé jako paní Tanja Askaniová se velkou měrou podílejí na tom, že zvířata dokáží přežít lidskou civilizaci, aniž by přišla o své přirozené vlastnosti a pudy. Dnes se stará o celkem 11 vlků a snad budou brzy i nová vlčata.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme