Českého turistu na Špicberkách napadl lední medvěd. Zachránila ho kolegyně

Českého turistu zranil na dobrodružné cestě po severském souostroví Špicberky lední medvěd. Zvíře napadlo 37letého muže, když spal ve stanu. Díky pohotovosti kolegů z české výpravy mělo drama šťastný konec. Skupina zřejmě mířila do hor na vyhlídku ke sledování úplné zatmění Slunce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příroda na Špicberkách je mnohdy dramatická...

Příroda na Špicberkách je mnohdy dramatická... | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Per Harald Olsen

Šestičlenná skupina tábořila u zálivu poblíž jedné usedlosti asi 30 kilometrů od správního střediska Špicberk. V noci se na jeden ze dvou stanů začal sápat lední medvěd.

Napadený muž se probudil ve chvíli, kdy zvíře stálo nad ním a přibližovalo se k jeho hlavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čecha na Špicberkách ve spánku napadl lední medvěd. Více zjišťoval Jan Prokeš ze zahraniční redakce

Dramatickou situaci popisoval muž jmenovaný jako Jakub Moravec pro norskou televizi už z bezpečí nemocničního lůžka, kde se zotavuje se škrábanci na hrudníku i obličeji a z psychického otřesu.

„Snažil jsem si chránit si hlavu, jak se dalo. Naštěstí moje kolegyně začala střílet," řekl mimo jiné zraněný Čech norské reportérce.

Nebezpečnou situaci vyřešila žena ze sousedního stanu, která na medvěda třikrát vystřelila. Střelné zbraně jsou totiž na Špicberkách nutnou výbavou turistických i badatelských expedicí. Zvíře pak uteklo, ale o několik set metrů dál ho zabil přivolaný místní úředník.

Víc ledních medvědů než obyvatel

Špicberky jsou ledními medvědy proslulé. Tamní populace největších suchozemských masožravců je odhadovaná na 3000 jedinců, což je o něco víc než počet stálých lidských obyvatel souostroví. Ročně tam v průměru lidé v sebeobraně zastřelí tři lední medvědy.

Naposledy skončilo setkání s ledním medvědem pro člověka tragicky před čtyřmi roky. Tehdy medvěd zabil mladého britského táborníka.

Člověku se medvěd prý většinou vyhne

Český polárník Miroslav Jakeš navštívil Špicberky už asi 40krát a ledního medvěda tam potkal vícekrát. Znovu tam vyráží zítra. Podle něj je největší riziko napadení medvědem právě během spánku a blízko moře, kde tento predátor loví tuleně.

„Pokud jdete za bílého dne, on vás vidí a on není tak agresivní. On se vám většinou i vyhne. Pokud ho nepřekvapíte, nevyplašíte, nebo není v úzkých, třeba medvědice s medvíďátkem, která se vyleká, a hlavně není hladový,“ řekl polárník Radiožurnálu.

„Ale většinou tak jako zpovzdálí, když vás spatří, tak spíš člověka mine. Anebo když se pak blíží, tak stačí vystřelit, a obloukem vás obejde.“

Právě Špicberky, norské ostrovy zhruba na půl cesty mezi Skandinávií a severnmí pólem, budou zítra jedním ze dvou míst na Zemi, odkud bude možné pozorovat úplné zatmění Slunce.

Tamní úřady se snaží zamezit náporu návštěvníků z ciziny, které přitahuje tato událost. Pro další už prý nejsou na ostrovech bezpečné kapacity, i kvůli ledním medvědům a také mrazivým teplotám.


Zvětšit mapu

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme