Česko má dva nové národní geoparky, lákají na trilobity i jeskyně

Železné hory a GeoLoci se staly národními geoparky. Ministerstvo životního prostředí jim udělilo certifikát díky geologické výjimečnosti a obrovskému přírodnímu bohatství. Návštěvníci se mohou těšit na bývalé rýžoviště zlata, zaniklé vesnice, trilobity i krystalové jeskyně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skály | Foto: Pavel Novák

„Na rozdíl od jiných území, která také mají geologický potenciál, tato dvě jsou daleko dál v míře zapojení místních obyvatel, což je pro geopark principiální. Geologie je jen vstupní podmínkou,“ vysvětluje předsedkyně Rady národních geoparků Martina Pásková, čím zaujaly pozornost ministerstva právě lokality Železné hory a GeoLoci.

Obě na zapojení místních obyvatel do ochrany geologického dědictví dlouhodobě pracují. „Národní geopark upoutává pozornost, protože je to něco na národní úrovni, něco výjimečného, atraktivního, to území má pro co žít,“ říká Martin Pásková.

Národní geopark Železné hory leží ve východních Čechách. „I přes svoji malou rozlohu nabízí velké množství míst, kde je z geologického hlediska zaklet nějaký příběh,“ tvrdí ředitel geoparku Daniel Smutek a dokazuje to i logem geoparku, ve kterém je nápis „Historie Země za dva dny“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Marie Sýkorová zjišťovala podrobnosti o dvou nových geoparcích v České republice

„V tom logu je schováno strašně moc věcí, neboli za málo peněz hodně muziky. Přijedete, uvidíte, ošaháte, odjedete. A vracíte se zpátky,“ popisuje Smutek originálně lokalitu Železných hor.

Geopark GeoLoci leží mezi Planou u Mariánských Lázní a Stříbrem. Patří do něj okolí Konstantinových Lázní, také Tachovsko a Český les. Jeho ředitel Jan Florian láká návštěvníky především na tajuplnost geoparku, který prý skrývá mnoho neobjevených míst.

„Jsou tam zaniklé obce, lesy, ve kterých najdete úplně náhodou skály či údolí, kolem nichž vedou naučné stezky,“ popisuje Florian. Geopark je navíc součástí Česko-bavorského spolku.

Česko-bavorská spolupráce vychází ze společného prohlášení hejtmanů a zemských radů z roku 2003. Od té doby se obě strany scházejí ke spolupráci nad dalším zviditelněním geologie regionu.

Geologové si často stěžují, že ochrana přírody zahrnuje jen její živou složku, tedy faunu a floru. Právě proto vznikají geoparky, aby chránily i neživou část přírody. Certifikát Národní geopark uděluje ministerstvo životního prostředí na dobu čtyř let.

Marie Sýkorová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme