Čeští odborníci se budou v Senegalu podílet na záchraně antilopy Derbyho
Výprava českých odborníků odlétá do Senegalu, aby se podílela na záchraně ohrožené antilopy Derbyho. Tým bojuje už jedenáctým rokem proti vyhynutí kriticky ohroženého druhu. Mezi členy expedice patří odborníci a studenti České zemědělské univerzity v Praze.
Hlavní náplní první expedice je identifikace mláďat. Jak přiblížila na Rádiu Česko šéfka výpravy Magdalena Žáčková, přesná čísla, kolik se jich v Senegalu narodilo, zatím ale nemají. „Prvotní odhady hovoří, že se narodilo 13 mláďat, ovšem může jich být ještě více. Ale každopádně i těch 13 je velký úspěch,“ dodala.
Identifikace podle ní probíhají tak, že odborníci pořídí fotografie mláďat z levé i pravé strany, spočítají jejich pruhy, které pak následně zakreslí. „Tak vlastně získáme dokonalou identifikační kartu, které říkáme občanský průkaz antilopy. Pruhy se totiž nikdy nemění, jsou to vlastně takové otisky prstů antilop,“ přiblížila.
Hostem Rádia Česko byla Magdalena Žáčková, šéfka české výpravy v Senegalu, která se bude podílet na záchraně ohrožené antilopy Derbyho.
V druhé části expedice budou podle ní probíhat převozy jednotlivých zvířat. „Proto potřebujeme znát jejich příbuznost. A vlastně stěhujeme od sebe ty nejvíce příbuzná zvířata, abychom snížili riziko příbuzenského křížení,“ uvedla.
Vysvětlila, že právě to, že se nebudou křížit mezi příbuznými zajistí, že jejich populace bude co nejvíce životaschopná. „To znamená, že budeme úspěšní v rozmnožování antilopy Derbyho, která je více ohrožená než jiné druhy antilop. Ve volné přírodě jich je posledních 170 kusů, ne-li méně,“ upřesnila.