Cesty leguánů: na voru, nebo po mostě?

Tropičtí ještěři leguáni se kromě Jižní a Střední Ameriky a Karibiku vyskytují také na izolovaných pacifických ostrovech Tonga a Fidži. Dlouholetou otázkou je, jak se do těchto končin dostali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leguán mořský (Amblyrhynchus cristatus) | Foto: Penelope Curtis

Nejčastěji přijímaná teorie hovoří o vorech čili shlucích rostlinného materiálu, na kterých předkové ostrovních leguánů připluli z americké pevniny, kde dnes žijí jejich příbuzní. Americké pobřeží je ale od ostrovů vzdálené asi 8000 km a cesta by podle propočtů zabrala nejméně půl roku, který by leguáni museli přežít bez vody a potravy.

Biologové z Mississippské univerzity, kteří shromáždili genetická, paleontologická i geologická data, se domnívají, že leguáni klidně mohli vory vynechat a na ostrovy přejít suchýma nohama po pevninských mostech z Asie nebo Austrálie. Metodou molekulárních hodin vědci zjistili, že ostrovní leguáni existují nejméně 60 milionů let - což znamená, že jejich předkové se na ostrovy dostali ještě před úplným rozpadem superkontinentu Gondwana, kdy mezi ostrovy a pevninou Asie a Austrálie existovalo pevninské spojení.

Leguán mořský | Foto: Martin Wikelski

Fosilní nálezy z Mongolska ukazují, že v Asii leguáni skutečně kdysi žili. Z Austrálie sice žádný nález nepochází, ale to podle vědců není jasný důkaz toho, že zde leguáni nikdy nežili. Nová studie teorii vorů sice nevylučuje, ale díky jejím závěrům se hypotéza pevninských mostů zdá hodnověrnější než kdy dříve.

Zdroj: The American Naturalist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme