ČHMÚ varuje před amatérskými předpověďmi a výstrahami

Český hydrometeorologický ústav dnes varoval před amatérismem a matením veřejnosti chybnými předpověďmi a varováními. Mohou prý způsobit vážné následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Tolasz z ČHMÚ | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Jde spíše o výstrahy. Předpověď může udělat kdokoliv z jakýkoliv zdrojů. Problém je, když firma nebo amatérský meteorolog začíná vydávat výstrahy. Často se setkáváme s tím, že mají podobný vzhled jako naše od ČHMÚ a dokonce tam bývá zneužito i naše logo," zlobil se zástupce ředitele ČHMÚ Radim Tolasz.

Na internetu se objevilo několik nových webů, které vydávají výstrahy. Jedna z pojišťoven například tvrdí, že varování, která rozeslala svým klientům, pomohla chránit jejich majetek a snad i zdraví v případě krupobití, přívalových dešťů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radim Tolasz, zástupce ředitele ČHMÚ, mluvil o amatérských meteorolozích ve Stalo se dnes

„Nestěžujeme si na SMS. Některá varování mohou být i přesnější než ta naše. Problém je, že varování nemůže být více pro jedno místo a nemohou se lišit. Jde o zdroj informací třeba pro integrovaný záchranný systém, tam je jasně stanoveno, že to má dělat ČHMÚ,“ vysvětlil Tolasz

Varovné SMS používají pojišťovny i jinde v Evropě. Rakouská společnost, která provozuje varovný web také u nás prý navíc je i klientem ČHMÚ.

„Do Rakouska prodáváme informace rakouské pojišťovně. Světová meteorologická organizace stanovuje, že na území jednoho státu má fungovat jedna meteorologická služba, která tyto informace vydává. Když my vydáváme informace do Rakouska, dáváme je pro potřeby hodnocení událostí zpětně a tam je to v pořádku,“ dodal zástupce ředitele ČHMÚ.

O vyjádření k varování před amatérskými předpověďmi byl požádán také společnost Meteopress. Její jednatel Milan Folkman se omluvil s tím, že nemá potřebu se k věci vyjadřovat.

Václav Rojík, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme