Chov opic by si měl každý rozmyslet, jsou nevyzpytatelné a nebojí se zaútočit

Makak rhesus je opice inteligentní, snadno ovladatelná, ale také velmi agresivní. S její agresivitou má zkušenost i chovatelka z České Vsi na Jesenicku. Svému opičímu samečkovi obětovala posledních 5 let, vše ostatní muselo jít stranou. Ačkoliv často útočí na všechny členy rodiny i ji samotnou, zbavit se svého mazlíčka nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makak rhezus (Macaca mulatta) | Foto: licence Creative Commons (CC BY-NC-SA 3.0), J.M. Craig

Vladimíra Včulková z České Vsi na Jesenicku si už od malička přála pět dětí a opici. Sen se jí vyplnil do puntíku. Sotva děti odrostly, pořídila si makaka. Šestiletého samce vychovává od jednoho roku.

Jak ale sama přiznává,často vychovává spíš on ji a cvičí celou rodinu. „Chtěla jsem holku, protože u opic jsou holčičky přátelské, milé, přítulné, zatímco samci jsou hlídači a bojovníci,“ říká paní Včulková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o chovu makaka zjišťovala reportérka ČRo Andrea Švubová

Makak velmi výrazně projevuje svou dominanci. Za každou cenu musí být po jeho. „A když po jeho není, tak je zle. Zaútočí, kousne, ale není to ve zlém. Nechce ublížit, ale má to prostě v krvi,“ dodává chovatelka.

Výchova opice není snadná. Dodnes musí mít opičák Adam 24hodinovou péči. Vladimíra Včulková se u něj střídá s manželem. „Je to neustálá oběť, opičí maminky jsou nejobětavější matky na světě, pro svá mláďata udělají maximum,“ vysvětluje.

„Každopádně lidem nedoporučuji, aby si opičku pořizovali. Opice je šíleně nebezpečná, protože je nevyzpytatelná. Člověk se jim nesmí podívat do očí, protože je to pro ně výzva k boji,“ varuje majitelka Adama.

„Zvláště samec je ohromně nevyzpytatelný, zaútočí a potom toho třeba lituje. On mě kousne, teče mi krev, jejich špičáky jsou velké, mají je jako zbraně, jsou ostré, okamžitě vám roztrhnou kůži a pak je to na šití. My jsme s manželem samá díra,“ popisuje Včulková.

K malým dětem se takové zvíře nedoporučuje vůbec. Opice jsou ke všemu ještě nesmírně žárlivé.

Andrea Švubová, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme