Chovatelé se pokusí gorilí mládě vrátit navzdory rizikům matce

Čerstvě narozené gorilí mládě z pražské zoo zůstává v inkubátoru. Stále totiž není schopné udržet svou tělesnou teplotu. Podle ředitele ZOO Praha Miroslava Bobka se chovatelé pokusí za několik dní vrátit mládě matce Bikiře, i když výsledek je velmi nejistý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě v inkubátoru | Foto: Miroslav Bobek

Mládě gorily, pravděpodobně sameček, jeví znaky nedonošenosti a v inkubátoru bude muset zůstat možná několik dnů až týdnů. Matka prvorodička ho v úterý odložila.

„V okamžiku, kdy budeme mládě dávat Bikiře, tak určitě ještě nebude úplně v pořádku. Čili začne mu klesat tělesná teplota, začne být apatické a nevíme, jak zareaguje Bikira. I když bychom se pak mládě snažili vzít zpátky do inkubátoru, tak by se nemuselo podařit ho znovu uvést do přijatelného stavu,“ popsal Bobek možná rizika s tím, že pokus může skončit i smrtí mláděte.

Pokud Bikira svého potomka odmítne nebo se jeho zdravotní stav v nejbližších dnech nezlepší, odešlou ho chovatelé do zahraniční zoo, kde mají s uměle odchovanými gorilami zkušenosti.

"Pokud by mládě vychovali jenom lidé, tak by vychovali nešťastné zvíře odsouzené k životu v naprosto neadekvátních podmínkách," poznamenal ředitel zoo k důvodům, proč chtějí riskovat. Jasno o dalším postupu bude podle Bobka do týdne.

Gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zahrada odchovala tři gorilí potomky, všechny porodila samice Kijivu. Problémy s porodem Bikiry chovatelé očekávali, protože samice byla odchována lidmi.

Květa Moravcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme