Chovatelé: Za hysterii kolem 'bojových' plemen mohou nezodpovědní majitelé

Na Slovensku chtějí zakázat takzvaná bojová plemena psů. Na listinu se dostal pitbull a bandog, dalších třináct plemen chce tamní ministerstvo zemědělství výrazně omezit. Zkušení chovatelé se bouří, zákon totiž neomezí majitele kříženců, kteří podle statistik ročně pokoušou nejvíc lidí. Se zákonem nesouhlasí ani čeští chovatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí útulek v Příměticích u Znojma | Foto: Pavel Kudrna

„Každý z nás by se měl uvědomit, že pes se musí umět chovat ve společnosti. Takže já, i když mám psů pět, s tím nemám problém. Myslím si, že to došlo až tak daleko jenom díky tomu, že ti lidé si neuvědomují, že každý z nás jsme zodpovědný za chování svého psa,“ říká Lenka Dvořáková z Polné.

Dlouholetá kynoložka a majitelka psů různých plemen včetně takzvaných bojových považuje na Slovensku chystaný zákon o omezení chovu některých plemen za nesmysl.

Sama má při procházkách se psy různé zážitky. „Ano, když jdu s takzvaným bojovým plemenem, paní opravdu šla normálně po ulici a tlačila se na dům, chytala se pána,“ vypráví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Hana Mikulincová mluvila s obyvateli Vysočiny o takzvaných bojových plemenech psů

Strach způsobují podle zkušených chovatelů nezodpovědní majitelé, kteří svého psa nevychovávají nebo dokonce týrají. Zvíře se pak stává agresivním nebo nebezpečným, ať jde o jakékoli plemeno. Stačí se podívat do útulku a poslechnout si několik příběhů.

Statistiky ukazují, že nejvíc pokousaných lidí není od takzvaného bojového plemene pitbulla, který má podle návrhu zákona zmizet spolu s bandogem jako první, ale od kříženců. Právě to však návrh zákona vůbec neřeší. Vtlouct lidem do hlavy hysterii se už ale podařilo.

„Maminka se zeptá, co to je vlastně za plemeno, a když se řekne, to je pitbull, tak samozřejmě ten majitel dostane vynadáno. Je to jen o té hysterii, že lidi mají strach, ta zvířata za to nemůžou. Jde jen o to psy socializovat a vychovávat, o nic jiného,“ tvrdí Dvořáková.

Slovensko chce zákonem určit nebezpečná plemena psů. Kritici mluví o psím rasismu

Číst článek

Iva Kozderková, mladá maminka z Polné, z „bojových“ psů strach nemá. „Ne, já mám zvířata ráda, tak mi to nějak nepřijde, nerozlišuju to,“ říká.

Myslivec Jan Bečka taktéž z Polné má ale o zákazu jasno, i když špatnou zkušenost učinil s plemenem, které rozhodně nikdo vyškrtávat nechce.

„Ten pitbull je vysloveně bojový pes. Skutečně bych to zakázal. Ze své zkušenosti mohou říct, že jsem šel k sousedovi, ten měl německého ovčáka. Byl volně puštěný po dvoře, napadl mě zezadu a prokousl mi stehno,“ popisuje svůj zážitek Bečka.

Podobný zákon, jaký se nyní rodí na Slovensku, vznikal i v České republice. Řada odborníků s ním nesouhlasila a v loňském roce tak návrh prozatím upadl v zapomnění.

Hana Mikulincová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme